Hamáček nevidí důvod k odchodu ČSSD z vlády. Kauza Čapí hnízdo bude opět zastavena, soudí Vondráček

Případ Čapího hnízda spěje podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ke konečnému zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), i když nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o zastavení jeho stíhání. Vondráček ČTK řekl, že žalobce je pod mediálním tlakem a chce pro svou jistotu došetřit bílá místa, která v případu zůstávají. Šéf Sněmovny dodal, že nadále platí presumpce neviny, pro ANO dnešní krok žalobce Zemana nic nemění.

Jan Hamáček (ČSSD)

Vondráček dále uvedl, že dnešní Zemanovo rozhodnutí nenaznačuje, že by existovaly nějaké důkazy pro obžalobu nebo pokračování stíhání. "Spíše, jestli jsem to pochopil správně, jde o nějaké došetření bílých míst," uvedl. Vzhledem k dosavadní délce stíhání se mu to zdá diskutabilní. "Každopádně rozumím tomu, že státní zástupci a nejvyšší státní zástupce jsou pod obrovským tlakem a chtějí si tu jistotu pojistit o dalších 100 procent," dodal.

I nadále podle něj platí presumpce neviny. "Vraťme se dva roky zpět, jak dopadlo třeba trestní stíhání pana (předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava) Faltýnka, které bylo vlastně hned v úvodu ukončeno, teď se to týká další části obviněných. Jestliže nejvyšší státní zástupce potřebuje ještě doplnit zjištění a důkazní situaci, je to jeho právo. Předpokládám, že vývoj směřuje jedním směrem, a to je ke konečnému zastavení trestního stíhání," míní.

ANO se podle něj i kvůli ostatním stranám bude věcí zabývat. "Budou to řešit všichni ostatní, takže nakonec i my jako ANO, ale pro nás se nic zásadního nezměnilo," konstatoval.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády. "ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček.

Nejvyšší žalobce Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka nechce vyvolávat diskusi o tom, co rozhodnutí nejvyššího státního zástupce znamená pro vládní koalici. Musí se poradit vedení strany a poslanecký klub, řekl novinářům ve Sněmovně. Případné udělení takzvané abolice Babišovi prezidentem Milošem Zemanem by podle Chvojka znamenalo nerovnost v rámci právního státu.

"Nečekejte ode mě, zvlášť když danou věc o obnovení trestního stíhání víme pár desítek minut, že budu ten, kdo tady bude vyvolávat nějakou koaliční krizi. My se o tom musíme poradit, musí se sejít vedení strany, poslanecký klub. Ale prosím dnes nečekejte, že tu bude diskuse ve smyslu, že musíme opět diskutovat o odchodu z vlády nebo ne," řekl Chvojka.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud by bylo stíhání obnoveno, rozhodne o abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Premiér opakovaně řekl, že by abolici nepřijal. "Já bych samozřejmě neuvítal abolici vůbec nikoho, pokud ten člověk není nějak smrtelně nemocný nebo v takovém stavu, že ve věznici nemůže být," řekl Chvojka. "Nejsem ten, kdo by volal z pozice koaličního partnera, že kdyby byla abolice, tak by to bylo fajn. Nebylo, protože by to znamenalo nerovnost v rámci právního státu," doplnil.

Podle Chvojky sociální demokraté od začátku říkají, že by bylo lepší, kdyby v pozici premiéra byl za hnutí ANO někdo, kdo nemá takovou osobní zátěž. "Karty jsou rozdány tak, že hnutí ANO to nereflektovalo a nechtělo nasadit na ten post někoho jiného, než je Andrej Babiš," řekl.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama