Hamáček nevidí důvod k odchodu ČSSD z vlády. Kauza Čapí hnízdo bude opět zastavena, soudí Vondráček

Případ Čapího hnízda spěje podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ke konečnému zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), i když nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o zastavení jeho stíhání. Vondráček ČTK řekl, že žalobce je pod mediálním tlakem a chce pro svou jistotu došetřit bílá místa, která v případu zůstávají. Šéf Sněmovny dodal, že nadále platí presumpce neviny, pro ANO dnešní krok žalobce Zemana nic nemění.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Vondráček dále uvedl, že dnešní Zemanovo rozhodnutí nenaznačuje, že by existovaly nějaké důkazy pro obžalobu nebo pokračování stíhání. "Spíše, jestli jsem to pochopil správně, jde o nějaké došetření bílých míst," uvedl. Vzhledem k dosavadní délce stíhání se mu to zdá diskutabilní. "Každopádně rozumím tomu, že státní zástupci a nejvyšší státní zástupce jsou pod obrovským tlakem a chtějí si tu jistotu pojistit o dalších 100 procent," dodal.

I nadále podle něj platí presumpce neviny. "Vraťme se dva roky zpět, jak dopadlo třeba trestní stíhání pana (předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava) Faltýnka, které bylo vlastně hned v úvodu ukončeno, teď se to týká další části obviněných. Jestliže nejvyšší státní zástupce potřebuje ještě doplnit zjištění a důkazní situaci, je to jeho právo. Předpokládám, že vývoj směřuje jedním směrem, a to je ke konečnému zastavení trestního stíhání," míní.

ANO se podle něj i kvůli ostatním stranám bude věcí zabývat. "Budou to řešit všichni ostatní, takže nakonec i my jako ANO, ale pro nás se nic zásadního nezměnilo," konstatoval.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády. "ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček.

Nejvyšší žalobce Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka nechce vyvolávat diskusi o tom, co rozhodnutí nejvyššího státního zástupce znamená pro vládní koalici. Musí se poradit vedení strany a poslanecký klub, řekl novinářům ve Sněmovně. Případné udělení takzvané abolice Babišovi prezidentem Milošem Zemanem by podle Chvojka znamenalo nerovnost v rámci právního státu.

"Nečekejte ode mě, zvlášť když danou věc o obnovení trestního stíhání víme pár desítek minut, že budu ten, kdo tady bude vyvolávat nějakou koaliční krizi. My se o tom musíme poradit, musí se sejít vedení strany, poslanecký klub. Ale prosím dnes nečekejte, že tu bude diskuse ve smyslu, že musíme opět diskutovat o odchodu z vlády nebo ne," řekl Chvojka.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud by bylo stíhání obnoveno, rozhodne o abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Premiér opakovaně řekl, že by abolici nepřijal. "Já bych samozřejmě neuvítal abolici vůbec nikoho, pokud ten člověk není nějak smrtelně nemocný nebo v takovém stavu, že ve věznici nemůže být," řekl Chvojka. "Nejsem ten, kdo by volal z pozice koaličního partnera, že kdyby byla abolice, tak by to bylo fajn. Nebylo, protože by to znamenalo nerovnost v rámci právního státu," doplnil.

Podle Chvojky sociální demokraté od začátku říkají, že by bylo lepší, kdyby v pozici premiéra byl za hnutí ANO někdo, kdo nemá takovou osobní zátěž. "Karty jsou rozdány tak, že hnutí ANO to nereflektovalo a nechtělo nasadit na ten post někoho jiného, než je Andrej Babiš," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 10:48 Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Několik Čechů a firem chce po vnitru kompenzace za opatření. Požadují…

04.07.2020 09:55 Ministerstvo vnitra dostalo do konce minulého týdne 40 žádostí o kompenzaci ztrát vzniklých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy