KDU-ČSL chce garanci plné mzdy pro rodiče žáků zavřených škol

Stát by měl podle opoziční KDU-ČSL zajistit místo ošetřovného plnou mzdu rodičům žáků, kteří budou muset zůstat doma kvůli uzavření škol. Potřebné opatření by mohly Sněmovna i Senát schválit vládě už příští týden ve stavu legislativní nouze, uvedl dnes předseda lidovců Marian Jurečka. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale podobné plošné opatření vláda nezvažuje.

Přidejte svůj názor 109 komentářů

Marian Jurečka
doporučujeme

"Není možné říci, že (rodiče) budou doma za 60 procent vyměřovacího základu v rámci ošetřovného," řekl Jurečka. Ošetřovné si podle něj lze vzít podle platných předpisů jen na devět dnů, navíc se souhlasem lékaře. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) následně uvedla, že v nynější situaci by potvrzení nevystavoval lékař, ale příslušná základní škola.

Ministryně Schillerová po jednání zástupců vlády s lídry opozičních stran uvedla, že o podobném plošném opatření neuvažuje. Podle ní je důležité, aby lidé pracovali, včetně například maminek, které jsou zaměstnány ve zdravotnickém oboru. "Víme ale, že jsou maminky samoživitelky, které skutečně mají velký problém, a budeme to řešit nějakou formou speciálního programu. Ale to bude vybraná skupina lidí," řekla Schillerová.

Jurečka svým návrhem reagoval na vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), podle něhož by si ošetřovné mohli vzít rodiče malých dětí z první či druhé třídy. Jurečka by opatření vztahoval ke všem rodičům všech žáků prvního stupně základních škol.

Mzdu by podle Jurečky nadále vypláceli zaměstnavatelé, stát by jim náklady uhradil. Bylo by to podle něj pro stát výhodnější, než následně řešit důsledky propadu příjmů rodin na ekonomiku. Návrh podle Jurečky podpořil předseda Českomoravská konfederace odborových svazů Josef Středula i Svaz průmyslu a dopravy.

V ČR je podle statistik ministerstva školství kolem 4200 základních, 1300 středních a 170 vyšších odborných škol. Do základních škol chodilo loni zhruba 941.000 dětí, do středních 420.800 a do vyšších odborných škol 18.400 žáků. Učilo je celkem kolem 127.000 pedagogů. Vysoké školy studovalo loni přibližně 289.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (109)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

"Je to papalášství." Bartoš a Fiala zkritizovali schůzku expertního týmu…

05.04.2020 21:49 Aktualizováno Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy