Ministerstvo chce pod vedením Hamáčka tajit lidem informace

Svobodný přístup k informacím je ohrožen. Ministerstvo vnitra připravuje novelu krizového zákona, která má omezit, na co se lidé budou moci státu zeptat. Lhůty, během kterých má informace poskytovat, by se navíc mohly výrazně prodloužit.

Jan Hamáček

Paragraf 38a chce do krizového zákona vložit ministerstvo vnitra pod vedením sociálního demokrata Jana Hamáčka. Jak upozornil Český rozhlas, zněl by nějak takto: "Informace, [...] jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit [...] účinnost krizových opatření [...] se neposkytují."

Podle Oldřicha Kužílka, spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím, je důvodem návrhu snaha příslušných pracovišť rozvázat si ruce a získat možnost rozhodovat o utajení libovolných informací.

Tvrdí, že zřejmě jde o reakci na dotazy médií, které chtěly znát a pravdivé informace o vývoji pandemie nového typu koronaviru u nás. Ministerstvo zdravotnictví i Ústav zdravotnických informací a statistiky totiž v minulosti zatajovaly informace o vývoji pandemie.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula už dříve před novináři uvedl, že chce data zveřejňovat a ta, které je možno publikovat, tak budou publikována. 

Kužílek se obává, že úřady budou volných formulací novely zneužívat. "Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním," upozornil.

Novela také počítá s tím, že by vláda mohla libovolně prodloužit některé lhůty. Na žádosti o informace přitom musí úřad zodpovědět do 15 dní.

"Přitom právo na informace, a zejména v krizových situacích, je kriticky závislé na rychlosti procesu. Pouze v zemích, s nimiž bychom se v kvalitě demokracie neměli srovnávat, se lhůty prodloužily," uvedl a zmínil například Rusko.

Jak upozorňuje Rozhlas, nejde o první případ, kdy se Hamáček a jeho ministerstvo vnitra snaží právo na informace omezit. Vyhovělo například Kanceláři prezidenta republiky, kterou kontroluje Úřad pro ochranu osobních údajů.

Prosadilo také novelu informačního zákona, která prodloužila některé lhůty a zavedla další důvody pro odmítnutí. Byla také prosazena výjima týkající se informací o zahraniční službě. 

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Senát schválil návrh na zavedení korespondenční volby prezidenta a poslanců

26.10.2021 16:28 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Senát opět neschválil rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

26.10.2021 15:52 Aktualizováno Senát dnes zamítl novelu ústavy, která měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního…

Zavedení klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát zamítl

26.10.2021 15:48 Zavedení dobrovolného klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát dnes zamítl. Možnost…

O možnosti povinného očkování proti covidu musí podle Vojtěcha rozhodnout…

26.10.2021 14:50 Aktualizováno O případném zavedení povinného očkování proti covidu-19 musí podle končícího ministra zdravotnictví…

Fiala s návštěvou Zemana počká, než bude prezident na standardním pokoji

26.10.2021 14:43 Předseda ODS a kandidát vznikající vládní koalice na premiéra Petr Fiala by se měl s prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama