Šéf ukrajinské diplomacie přijel do Prahy. ČR nezmění postoj k anexi Krymu, ujišťoval Petříček

Česko odmítá ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a na jeho pozici se nebude nic měnit. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s ukrajinským kolegou Vadymem Prystajkem. Prystajko ocenil českou podporu. Ministři se také dohodli na spolupráci archivů, odpoledne v Černínském paláci podepsali příslušné memorandum zástupci Ústavu pro studium totalitních režimu, Archivu bezpečnostních složek ČR a Státní archivní služby Ukrajiny.

Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR
doporučujeme

"Česká republika nikdy neuznala anexi Krymu a do budoucna se k tomu rozhodně nechystáme," řekl Petříček. Česko podle něj také chce podporovat reformy na Ukrajině, Petříček je považuje za významné i s ohledem na obchodní a hospodářskou spolupráci obou zemí. Ministr připomněl, že v letech 2014 až 2019 dalo Česko na podporu demokratizačních reforem na Ukrajině 390 milionů korun.

"Děkuji České republice za rozsáhlou a všestrannou podporu Ukrajiny, ať už v oblasti financování, léčení našich zraněných vojáků nebo obchodu s vojenským zbožím," řekl Prystajko. Ocenil i český postoj v Evropské unii, kde Praha prosazuje zachování sankcí proti Rusku, které byly uvaleny kvůli anexi Krymu a následnému konfliktu na východě Ukrajiny.

Obě země dnes také podepsaly dohodu o spolupráci státních archivů. "Slibujeme si od toho především, že se badatelům z obou stran zpřístupní dosud neznámé materiály. Může to objasnit některé otázky historického významu, může to také odkrýt pozadí některých historických represí v obou státech. Zároveň si slibujeme od té spolupráce výměnu zkušeností, co se týká nakládání s archiváliemi," řekl Petříček.

Ministerské jednání se týkalo i zaměstnávání ukrajinských pracovníků v Česku. Petříček zdůraznil, že je třeba se bránit nelegální pracovní migraci. Prystajko podotkl, že Ukrajina je vděčná za to, že její občané mohou v Česku pracovat za důstojnou mzdu, potřebuje ale své občany i doma, aby zajistila vlastní hospodářský rozvoj.

Prystajko, který se dnes dopoledne setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO), přijel na návštěvu Česka v návaznosti na loňské cesty Petříčka a Babiše na Ukrajinu. Po schůzce s Petříčkem připomněl, že před loňským oživením vztahů byly česko-ukrajinské návštěvy málo časté, věří, že se to nyní zlepší. Podle Petříčka se nejbližší další setkání uskuteční v dubnu, kdy Česko pořádá summit visegrádské čtyřky se zeměmi Východního partnerství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama