Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní informace

Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server Aktuality.sk poukázal na to, že s věcí je spojený i český premiér Andrej Babiš. Jeho vliv údajně sahal až k někdejšímu slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Andrej Babiš

Marek Vagovič ze serveru Aktuality.sk napsal knihu s názvem Vlastní hlavou: Jak prodal Fico krajinu oligarchům. Jde o příběh ze zákulisí Směru očima investigativního novináře, který odhalil několik důležitých kauz. Když Vagovič poprvé poukázal na vazbu mezi Ficem a Babišem, šéf hnutí ANO se prý neuvěřitelně rozzuřil.

Kauza Gorila vypukla už v roce 2011, kdy se na veřejnost dostal dokument Slovenské informační služby, který popisuje podrobnosti údajných rozhovorů mezi spolumajitelem Penta Investments Jaroslavem Haščákem a předními politiky v letech 2005 a 2006 a upozorňuje na podezření z korupce. Spis popisuje detaily údajných Haščákových rozhovorů s politickou a ekonomickou špičkou o provizích a úplatcích.

Ve spisu jsou také tvrzení týkající se financování současných slovenských politických stran Smer-SD, SDKÚ, KDH, SMK a bývalého ministra financí Jirka Malchárka. Kauza na Slovensku vyvolala také řadu demonstrací.

Před několika dny se ve slovenských médiích objevila nahrávka, na které se Haščák ke kontaktům s politiky vyjadřuje. Penta už kvůli nahrávce podala trestní oznámení a proti obsahu, v němž se mluví i o likvidaci nepohodlných osob, se důrazně ohradila.

Pro Čechy je pikantní především fakt, že na nahrávce zaznělo i jméno současného českého premiéra Andreje Babiše. Podle slovenského novináře měl být Babiš jedním z utajovaných sponzorů Směru. Vagovič o šéfovi hnutí ANO na facebooku píše jako o miliardáři a bývalém StBákovi.

„Když jsem to poprvé zveřejnil, Babiš neskutečně zuřil. Konspiroval, že to dělám na objednávku, že jsem zkorumpovaný a podobné žvásty,“ pokračuje Vagovič na sociální síti Facebook. Tato pasáž z nahrávky podle novináře opět ukazuje, že Směr Roberta Fica je vlastně jen firmou, která se pokoušela předat moc nad Slovenskem oligarchům. „Vždy to byla akciová společnost s prvky organizované trestné činnosti,“ píše Vagovič.

Jeho slova na facebooku okomentoval i český investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který se kauzám kolem Babiše dlouhodobě věnuje a který mimo jiné napsal knihu Boss Babiš. „Andrej Babiš tajně sponzoroval slovenský SMER Roberta Fica. Informace investigativního novináře Marek Vagovič potvrdily nahrávky z Gorily. Takhle si Babiš získával v 90. letech českou ČSSD penězi z Panamy,“ zdůraznil Kmenta.

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Poslanci by mohli omezit svá vystoupení, aby na ranní schůzi vše stihli

28.07.2021 09:10 Aktualizováno Poslanci by při dnešní ranní mimořádné schůzi mohli omezit počet a dobu svých vystoupení, aby se za…

Opozice vidí za zrušením vyhlášky o respirátorech diletantství vedení země

27.07.2021 17:32 Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil opatření ministerstva…

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Související:

Právě se děje