Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní informace

Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server Aktuality.sk poukázal na to, že s věcí je spojený i český premiér Andrej Babiš. Jeho vliv údajně sahal až k někdejšímu slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Marek Vagovič ze serveru Aktuality.sk napsal knihu s názvem Vlastní hlavou: Jak prodal Fico krajinu oligarchům. Jde o příběh ze zákulisí Směru očima investigativního novináře, který odhalil několik důležitých kauz. Když Vagovič poprvé poukázal na vazbu mezi Ficem a Babišem, šéf hnutí ANO se prý neuvěřitelně rozzuřil.

Kauza Gorila vypukla už v roce 2011, kdy se na veřejnost dostal dokument Slovenské informační služby, který popisuje podrobnosti údajných rozhovorů mezi spolumajitelem Penta Investments Jaroslavem Haščákem a předními politiky v letech 2005 a 2006 a upozorňuje na podezření z korupce. Spis popisuje detaily údajných Haščákových rozhovorů s politickou a ekonomickou špičkou o provizích a úplatcích.

Ve spisu jsou také tvrzení týkající se financování současných slovenských politických stran Smer-SD, SDKÚ, KDH, SMK a bývalého ministra financí Jirka Malchárka. Kauza na Slovensku vyvolala také řadu demonstrací.

Před několika dny se ve slovenských médiích objevila nahrávka, na které se Haščák ke kontaktům s politiky vyjadřuje. Penta už kvůli nahrávce podala trestní oznámení a proti obsahu, v němž se mluví i o likvidaci nepohodlných osob, se důrazně ohradila.

Pro Čechy je pikantní především fakt, že na nahrávce zaznělo i jméno současného českého premiéra Andreje Babiše. Podle slovenského novináře měl být Babiš jedním z utajovaných sponzorů Směru. Vagovič o šéfovi hnutí ANO na facebooku píše jako o miliardáři a bývalém StBákovi.

„Když jsem to poprvé zveřejnil, Babiš neskutečně zuřil. Konspiroval, že to dělám na objednávku, že jsem zkorumpovaný a podobné žvásty,“ pokračuje Vagovič na sociální síti Facebook. Tato pasáž z nahrávky podle novináře opět ukazuje, že Směr Roberta Fica je vlastně jen firmou, která se pokoušela předat moc nad Slovenskem oligarchům. „Vždy to byla akciová společnost s prvky organizované trestné činnosti,“ píše Vagovič.

Jeho slova na facebooku okomentoval i český investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který se kauzám kolem Babiše dlouhodobě věnuje a který mimo jiné napsal knihu Boss Babiš. „Andrej Babiš tajně sponzoroval slovenský SMER Roberta Fica. Informace investigativního novináře Marek Vagovič potvrdily nahrávky z Gorily. Takhle si Babiš získával v 90. letech českou ČSSD penězi z Panamy,“ zdůraznil Kmenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vytočil politologa: To si dělá srandu? Fraška, režimní kádr, nedá se…

21.11.2019 21:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš si získal na svou stranu část lidí projevem,který pronesl 17. listopadu.V něm…

Babišovi se nelíbí, že vláda rozhoduje o platech starostů

21.11.2019 19:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za absurdní, že vláda rozhoduje o výši odměn starostů a dalších…

Studenti vyzvali premiéra Babiše, aby se jasně vyjádřil k situaci v…

21.11.2019 17:23 Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na…

Pod petici lidovců za ústavní ochranu vody už se podepsaly tisíce lidí

21.11.2019 17:04 KDU-ČSL posbírala po celé republice už kolem 20.000 podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama