Ústavní přezkoumání nouzového stavu žádá 35 senátorů

Návrh na přezkum vyhlášení nynějšího nouzového stavu podepsalo 35 senátorů. Ústavní soud má podle nich rozhodnout, zda vláda postupovala v souladu s ústavou. Autoři stížnosti to dnes oznámili novinářům. Nepředpokládají, že by Ústavní soud o návrhu rozhodl před koncem aktuálního nouzového stavu, který podle čtvrtečního rozhodnutí Sněmovny potrvá nejdéle do 27. února.

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soud by měl podle předsedy Senátu Miloš Vystrčila (ODS) rozhodnout především o tom, zda by vláda mohla podobným způsobem postupovat i v budoucnu. Návrh podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry podepsali zástupci všech frakcí vyjma klubu ProRegion, který sdružuje senátory vládní koalice.

Vláda podle senátorů o obnovení nouzového stavu rozhodla protiústavně, neboť ignorovala rozhodnutí Sněmovny, která odmítla původní nouzový stav prodloužit. Menšinový kabinet ANO a ČSSD minulý čtvrtek nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí. Bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila do konce února na žádost hejtmanů.

Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považovali postup vlády za souladný s ústavou, za protiústavní označili postup vlády nejen senátoři, ale také mnozí ústavní právníci. Argumentovali tím, že bezprostředním vyhlášením nynějšího nouzového stavu vláda obešla vůli Sněmovny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužení stávajícího nouzového stavu je podle Spolu ústavně pochybné

25.02.2021 19:22 Prodloužení stávajícího nouzového stavu by bylo podle koalice Spolu ústavně pochybné. ODS, KDU-ČSL,…

Horní komora podpořila senátorskou novelu, která počítá se zachováním 14…

25.02.2021 16:42 Horní komora dnes podpořila senátorskou novelu o volbách do Sněmovny, která počítá se zachováním 14…

Schillerová: Vláda dnes nová opatření neschválí

25.02.2021 15:55 Vláda nová zpřísňující opatření v boji proti pandemii dnes večer neschválí. Po setkání s…

Zeman se Schillerovou se shodli, že nelze uzavřít průmysl

25.02.2021 15:46 Prezident Miloš Zeman a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na dnešní schůzce shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama