Vláda ANO s ODS nebude, odmítli Babiš i Fiala

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš i předseda opoziční ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala v televizní debatě na CNN Prima NEWS odmítli, že by spolu po sněmovních volbách sestavili vládu. Fiala odmítl i možnost vlády s ANO ale bez Babiše.

Petr Fiala

"Já nechci jít s ODS do vlády. Já chci vyhrát volby takovým způsobem, aby nás neobešli," prohlásil Babiš. "My nabízíme politickou změnu a ta se nedá dělat s těmi, kteří způsobili ty problémy," reagoval Fiala. V první části debaty spolu s nimi vystupovali i předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda SPD Tomio Okamura. Televizní diváci nakonec v hlasování po internetu a prostřednictvím SMS rozhodli, že do dalšího kola debaty postoupí jen Babiš s Fialou.

Babiš řekl mimo jiné, že Fialu sice považuje za slušného člověka, ale že na premiéra se nehodí, protože premiér musí řídit. Fiala mu na oplátku připomněl, že v minulosti stál v čele Masarykovy univerzity a že je na tuto práci hrdý. Spolu se přeli například o výstavbu dálnic. Podle Fialy vláda s dálnicemi neudělal nic. Babiš naopak zdůraznil, že za jeho působení ve vládě se podařilo dokončit dálnici D8. "Já jsem nechal dostavět dálnici D8 (v roce) 2016.

Zmínění čtyři lídři se v první části debaty energicky a za hlasité účasti diváků přeli například o migraci, sestavování koalic nebo o boji s covidem. Shodu v tématech vesměs nenašli. Zatímco Babiš například označil koalice za podvod na voličích, Fiala mu vzkázal, že v tom případě je sám jeden z největších podvodníků, protože sám stojí v čele koaliční vlády. Předseda Pirátů Bartoš zdůraznil, že koalice jsou transparentní. S Babišem se shodl Okamura, který dodal, jeho hnutí se nepotřebuje opírat o jiné strany.

Babiš v debatě o protiepidemických opatřeních také prohlásil, že už žádný další lockdown nebude a že z pandemie se stalo politické téma. Odmítl, že by protiepidemická opatření souvisela s volbami. Fiala nad postupem vlády vyjádřil rozpaky. "Je tam stejný ministr zdravotnictví, to ve mně nevzbuzuje příliš velkou důvěru," řekl. Bartoš označil rok s covidem za snad největší selhání vlády. Zdůraznil, že je potřeba mít k dispozici data, na jejichž základě se vláda rozhoduje. Okamura odmítl povinné očkování, ale zastal se uznávání protilátek u lidí, kteří covid prodělali.

V debatě o migraci informoval premiér, že afghánští tlumočníci a další spolupracovníci, které česká strana přepravila v srpnu do Česká poté, co afghánskou metropoli Kábul ovládlo hnutí Tálibán, v tuzemsku nezůstanou, ale odejdou. Zdůvodnil to tím, že v Česku není žádná afghánská komunita.

V debatě o růstu cen Babiš mimo jiné řekl, že vláda připravila příspěvek domácnostem 1250 korun, kterým jim uhradí v účtu za elektřinu příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Okamura to nazval "energožebračenkami".

Mynář zveřejnil záznam Zemana v nemocnici. Prezident podepsal dokument bez…

21.10.2021 18:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby…

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

21.10.2021 17:29 Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a…

Mynář babiše informoval pouze o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi ne

21.10.2021 16:25 Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář informoval 13. října premiéra Andreje Babiše…

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

21.10.2021 12:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během začínajícího summitu v Bruselu mluvit s polským…

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

21.10.2021 12:11 Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci,…

Soud má na stole už 100 voličských stížností, poukazují například na…

21.10.2021 09:48 Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se…

Sněmovna dnes končí. Naposledy jsou poslanci lidé z ČSSD a KSČM

21.10.2021 08:06 Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci…

Černošický úřad zjišťuje, zda Babiš nespáchal přestupek

20.10.2021 20:05 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Vláda řešila i horní limit cen energií. Podle Babiše prověří, jak je to…

20.10.2021 17:11 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes na mimořádném jednání debatovala o nastavení horního…

Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila přerušení trestu Janouška

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni…

Související:

Právě se děje

reklama