Volební systém USA je na úrovni rozvojové země, soudí exprezident Klaus

Korespondenční hlasováni bývalý prezident Václav Klaus považuje za zradu demokracie. Kritizuje i další části amerického volebního systému. Je podle něj na úrovni rozvojové země před 100 let. Klaus to řekl v rozhovoru ČTK v reakci na americké prezidentské volby z minulého týdne.

"To, co se při těch volbách dělo, je pro nás Evropany a Středoevropany absolutně nepřijatelné, a ta chatrnost, a tím i spornost amerických voleb, je do očí bijící a jenom to vybízí toho existujícího prezidenta (Donalda Trumpa), aby se tomu nějakým způsobem bránil," řekl Klaus. Způsob amerických voleb přirovnal k rozvojové zemi před 100 lety. Za dokazatelné případy považuje například hlasy od mrtvých voličů. Kritizuje také, že voliči nemuseli prokazovat svou totožnost nebo korespondenční hlasování.

V USA existuje možnost volit na dálku už mnoho desetiletí a i v roce 2016, kdy byl zvolen prezidentem Trump, ji využily desítky milionů Američanů. Jeho protikandidátka Hillary Clintonová ji tehdy nezpochybnila. Ani letos, kdy byl součet odevzdaných korespondenčních hlasů ještě vyšší, zatím v souvislosti s tímto procesem nebyly zdokumentovány žádné případy rozsáhlých podvodů. Letos je to poprvé, co je zpochybňován přímo z Bílého domu.

Mimořádný povolební vývoj ve Spojených státech neočekává. "Amerika je a bude rozpolcená, pokud vyhraje (Joe) Biden, tak k žádné občanské válce nedojde, protože ta pravice je ukázněná a přece jenom státotvorná, pokud by vyhrál Trump, tak dojde k občanské válce, protože ta levice to nepřijme," řekl. Myslí si ale, "že to dopadne bidenovsky".

Výhra Bidena bezprostředně podle Klause pro Českou republiku nic znamenat nebude, pro svět a pro budoucnost svobody a demokracie ale důsledky vidí. Jeho vítězství bude znamenat "absolutní prohru role národního státu v dějinách" a adoraci integračních světových i kontinentálních organizací, řekl Klaus. "Takže to považuji za hrůzu hrůz a v tomto nepřímém působení to na Českou republiku vliv samozřejmě mít bude," dodal.

Trumpa považuje do budoucna za jedinou představitelnou brzdu vítězství neomarxistické levice v USA i na celém světě. Je podle něj také jasné, že spousta lidí v "té republikánské rozměklé, rozmělněné, nevýrazné, nedůrazné straně" nechtěla některé jeho výroky slyšet, a nechtěla ho proto volit. Zdůraznil zároveň, že pro Trumpa hlasovalo asi 49 procent voličů "té staré, dobré Ameriky, která prostě pořád chce ještě hodnoty minulých dekád a staletí udržovat, a která nechce, aby se Amerika převrátila v něco úplně jiného". V tom vidí ještě naději.

Naopak neočekává, že se změní přístup Ameriky k Evropě v oblasti obchodu a ekonomických vztahů. Bude to podle něj "obchod jako obvykle".

Klaus důrazně odmítl korespondenční hlasování. "Já považuji korespondenční hlasování za totální zradu myšlenky voleb a zradu myšlenky parlamentní demokracie," řekl. Jde podle něj o zrušení tajnosti voleb či zrušení povinnosti přijít na místo hlasování, kde poté dotyčný odvolí. "To je základní myšlenka voleb, jinak když toto v nich není, tak to přestává být volbami," poznamenal.

Nesouhlasí proto se zavedením korespondenčního hlasování v České republice, a to ani pro krajany. Krajanství si podle něj drtivá většina lidí zvolila dobrovolně. "Když chce žít v Arizoně, nebo v Jižní Austrálii nebo já nevím kde, tak z toho něco vyplývá. Nemohu chtít se zásadním způsobem vměšovat do života země, ve které jsem se byť před 50, 100 lety narodil," řekl. Volby jsou podle něj především například o otázkách školství, zdravotnictví či důchodů, které se krajanů netýkají. "Nemluvě o tom, že mám strach, že ti krajané většinou netuší, co ty politické strany ve skutečnosti žádají," dodal.

Soupeřit nyní bude rostoucí Čína a slábnoucí USA

Po éře, kdy světu nejprve dominovaly Spojené státy a Sovětský svaz a posléze pouze Amerika, se nyní podle něj o slovo hlásí největší země světa Čína. V následujících desetiletích proto očekává konflikt rostoucí Číny a upadající moci a významu Spojených států. "Tento střet bude evidentně zesilován rozpadem západní civilizace a rozpadem Spojených států hnutími, které tam teď začínají dominovat na politické scéně, pokrokářsko-progresivistická, neomarxistická, levičácká hnutí typu Black Lives Matter a všechny jeho odrůdy," řekl. Tyto síly budou podle něj USA "strašlivě oslabovat" poté, co z prezidentského úřadu odejde Donald Trump.

Klaus není přesvědčen, že střetávání těchto velmocí musí nutně vést k otevřenému konfliktu válečného typu. "Na to si myslím že Čína je taková ta, abych použil staré lidovecké, tichá síla," podotkl. Čína podle něj tímto způsobem svou sílu nepoužívá, není netrpělivá a počká si na svou stále se zesilující a rozvíjející ekonomickou sílu, aby mohla co nejvíce docílit bez jakéhokoli válečného konfliktu.

Očekává, že bude zesilovat váha Indie, ale "při tom jistém chaosu indické centrální politiky" si nemyslí, že se stane velkým hráčem. Za vážnou sílu ale nepovažuje Evropskou unii, která podle něj ztrácí každodenně šanci kvůli své unifikaci v integračním modelu být významným faktorem světového dění. Rusko za významnou sílu považuje velikostí země, tradicemi nebo historickými návyky. "Ale svou ekonomickou silou určitě ne," poznamenal.

Rusko má ale podle něj větší šanci uspět než Evropa. Podotkl, že v "předkoronavirové éře" by si myslel, že se Evropa stane historickým skanzenem, který bude pomalu chřadnout a charakter skanzenu si dlouho udrží. "Tím, jak se sebeničí teď v koronavirových opatřeních, mám pocit, že i s tím skanzenem to nemusí být tak velkolepé," dodal.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Volby USA Joe Biden Donald Trump Prezident USA Česká republika Čína

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

před 7 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

před 10 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

před 11 hodinami

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

před 13 hodinami

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

před 13 hodinami

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

před 15 hodinami

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy