Za volební kampaň nejvíce utratí ANO a ODS

Největší sumu předběžně vyčlenily na kampaň pro podzimní krajské a senátní volby vládní hnutí ANO a opoziční ODS. Občanští demokraté se plánují pohybovat v rozmezí 40 až 50 milionů korun, ANO by se mělo vejít do 45 milionů Kč.

ODS
doporučujeme

Naopak nejnižší částku ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně hodlá vydat TOP 09 - dohromady 7,5 milionu Kč, další peníze ale připojí kandidáti a krajské organizace. Vyplývá to z ankety ČTK.

KDU-ČSL plánuje vydat na krajské volby asi 30 milionů Kč, senátní by měly lidovce vyjít na sedm až deset milionů korun. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce investovat do krajských voleb 24 milionů korun, do senátních pak necelých osm milionů. "Skutečná částka poskytnutá kandidátům do kampaně se však bude odvíjet od počtu kandidátů, kteří postoupí do druhého kola. S dary počítáme nad rámec stanoveného rozpočtu. V tuto chvíli nejsme schopni vyčíslit přesnou částku, protože naši kandidáti nejsou vázáni povinností finančního vstupu pro účast na kandidátce, jako to bývá běžné u jiných politických uskupení," uvedli už dříve na dotaz ČTK Starostové.

Piráti dají na kampaň pro krajské volby zhruba 18 milionů Kč, na senátní pak pět milionů Kč a dalšími čtyřmi až pěti miliony korun přispějí kandidáti. Předseda ČSSD Jan Hamáček na nedávném zahájení kampaně poznamenal, že koaliční strana vyhradila lehce přes 20 milionů Kč. Komunisté na krajské volby dají 17,7 milionu korun - devět milionů půjde z rozpočtu Ústředního výboru KSČM, zbytek dají krajské výbory. Na volby do horní komory Parlamentu mají vyčleněno 6,4 milionu Kč, z čehož pět milionů dá ústřední výbor, zbytek okresní a krajské výbory.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury počítá s celkovými náklady kolem 20 milionů Kč. Hnutí Trikolóra vedené Václavem Klausem mladším dá z centrálních zdrojů šest milionů korun a dalších deseti milionů investují krajské organizace.

Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října, druhé kolo pravidelného obměňování třetiny horní komory pak o týden později.

Vítězství v regionálních volbách bude obhajovat vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety zvítězilo v devíti ze 13 krajů. V senátních volbách bude nejvíce mandátů obhajovat vládní ČSSD, a to deset z 27. Šest křesel bude obhajovat KDU-ČSL, čtyři pak senátoři za STAN a TOP 09, po dvou ANO, ODS a Senátor 21. O znovuzvolení se pokouší miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

19.09.2020 09:39 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama