Kabinet dnes rozvolnil pravidla pro roušky a pendlery. Vláda také schválila, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci. Divadla, kina či cirkusy budou moci pro veřejnost otevřít už 11. května. Naopak se toto léto nebudou konat velké festivaly.
Nouzový stav v České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do 17. května, rozhodla dnes po úterním souhlasu Sněmovny vláda. Stav nouze potřebuje zachovat, aby mohla dál platit omezení zavedená proti šíření nákazy. Nárůst nových případů nemoci covid-19 v posledních dnech zpomaluje, nová předpověď zdravotnických statistiků očekává na konci května 8500 nemocných.
Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s dnešním dnem. Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování omezení zavedených kvůli koronaviru vláda potřebuje, aby nouzový stav platil aspoň do 25. května. Vyřešit situaci by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů, výrobu, veřejnou dopravu nebo regulovat hromadné akce. Kabinet by měl novelu projednat v pondělí 4. května.
Roušky podle rozhodnutí vlády nebudou od pátku povinné pro děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek pro umělce provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat i na lidi s duševními problémy nebo moderátory a redaktory v rádiu a televizi ve studiu bez hostů. Úlevou pro přeshraniční pracovníky bude to, že test na koronavirus budou muset podle informací ČTK předložit na hranicích jednou za měsíc, nyní je interval dvoutýdenní. Vláda by dnes měla podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) jednat také o případném rozšíření kurzarbeitové podpory. Na příspěvek na mzdy by mohly dosáhnout i firmy, kterým poklesly tržby nejméně o 30 procent.
Po podpisu prezidenta Zemana bude zpětně od dubna ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, vzroste ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance. Na dávku získá nově nárok také část lidí s dohodou o pracovní činnosti a o provedení práce. Prezident podepsal také nárůst plateb státu do zdravotního pojištění za děti a důchodce od června o 500 Kč měsíčně a od ledna o dalších 200 korun, což do systému pojištění přidá desítky miliard korun. Souhlasil také s tím, že stát dá záruku 150 miliard korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci, které by tak mohly získat na obnovu po epidemii kolem 495 miliard korun.
Ministerstvo školství chce nejpozději v první polovině příštího týdne představit návod s hygienickými opatřeními proti šíření nákazy, podle nějž by se školy měly řídit při částečném obnovení svého provozu. Střední školy se podle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května. O možnosti návratu deváťáků od 11. května, kterou avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO), zatím základní školy nemají z ministerstva informace.
Rozvolňování restrikcí se projevuje v dopravě. Zájem lidí o cestování vlaky podle dopravců stoupá ve srovnání s předchozími týdny až o desítky procent. Kolínská automobilka TPCA ale obnovení výroby zastavené kvůli epidemii odsunula ze 4. na 18. května. Negativní dopad měla pandemie na hospodaření rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, která vlastní Českou spořitelnu. V prvním čtvrtletí jí klesl čistý zisk o 38 procent. Podle ekonomů bank sdružených v České bankovní asociaci budou po koronavirové krizi nejvíce postiženou částí ekonomiky služby. Za zásadní považují oživit export a udržet nezaměstnanost na nízkých úrovních.
Už dříve dostali výjimku z nošení ochranných prostředků dýchacích cest řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté či děti do dvou let.
Vláda také schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték až do konce roku 2021. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně, uvedlo již dříve MF. V letošním roce by to pak mělo být 10,6 miliardy korun.
Novela by měla mít podle ministryně zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.
Zároveň vláda prodloužila z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení.
Související

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
Vláda ČR , Roušky a respirátory , život , ministerstvo zdravotnictví , Mateřské školy / školky , děti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahuje pyrotechnik i zásahovka
před 32 minutami

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
před 1 hodinou

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
před 1 hodinou

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
před 2 hodinami

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
před 3 hodinami

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
před 3 hodinami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 4 hodinami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 5 hodinami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 5 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 6 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 6 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 8 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera
Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.
Zdroj: David Holub