Rusko se bojí hlasité české kritiky. Moskva znemožnila vystoupení na půdě OSN

Rusko zabránilo Česku, aby na Radě bezpečností OSN vystoupilo s kritickým projevem k pondělnímu smrtícímu útoku na dětskou nemocnici v Kyjevě. Ministerstvo zahraničí tak projev předalo ruskému velvyslanci. Podle agentury TASR to potvrdil komunikační odbor resortu diplomacie. 

"Rusko neumožnilo Česku vystoupit v RB OSN. Bojí se kritiky a našich hlasitých postojů. Česká diplomacie projev navzdory tomu doručila ruské straně v rámci předvolání velvyslance Zmejevského na MZV," uvedl resort podle agentury. 

O předvolání velvyslance dnes informoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Rozhodl jsem o předvolání ruského velvyslance. Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit," napsal v úterý odpoledne na sociální síti X. 

Česko chtělo v připraveném příspěvku odsoudit pondělní ruský útok s tím, že je za únosnou hranicí. "Strašné divadlo neustálé smrti a destrukce způsobené očividnou agresí Ruska včera dosáhlo nové temné kapitoly. Cílení na malé, nevinné a nemocné děti hypersonickými raketami je absolutně šokující," píše se v textu podle agentury.

Černínský palác zdůraznil, že útoky na civilisty jsou válečnými zločiny, jsou nepřijatelné a musí okamžitě skončit. Podotkl, že Moskva ignoruje mezinárodní právo i požadavky na trvalý a spravedlivý mír. 

"Je víc než zřejmé, že argumenty typu 'úder nedopatřením' anebo 'způsobila to ukrajinská protivzdušná obrana' tady nemají žádnou váhu. Ruská armáda musí dobře vědět, na jaké civilní cíle mířila a jaké škody způsobila," stojí v příspěvku. Česko v jeho závěru konstatuje, že Rusko je agresorem, zatímco Ukrajina bojuje o přežití a potřebuje pomoc. 

Jak informovaly EuroZprávy.cz, ruský útok proti Kyjevu z pondělního dopoledne zabil čtyři děti. Celkový počet obětí se vyšplhal minimálně na 37. Rusové zasáhli i několik dalších ukrajinských měst, kde záchranáři zaznamenali přes deset dalších obětí. Většina střel byla řízených, tedy velmi pravděpodobně přesně zaměřených na zasažené objekty. 

Související

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí OSN Rusko válka na Ukrajině Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy