Praha - Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve středu přišlo o život 17 lidí při střelbě na střední škole na Floridě. V ČR byl dosud nejtragičtější incident ve Žďáru nad Sázavou z října 2014, kdy po útoku psychicky narušené ženy zemřel žák střední školy.
Čím dál více škol v Česku se zapojuje do různých preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách. Žádné systematické školení učitelů a zaměstnanců škol stát ale nezajišťuje.
Pražská policie v reakci na žďárský incident připravila seminář o tom, jak postupovat při ozbrojeném útoku ve škole. Pro učitele a zástupce vedení škol seminář pořádá od roku 2015. "Pilotní projekt byl v rámci takzvané dobré praxe předán i kolegům v rámci dalších částí republiky. Hlavní město Praha tak bylo v této problematice jakousi pomyslnou vlaštovkou," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.
Ministerstvo školství jen doporučuje školám praktický nácvik jednání při útoku, provádění ukázek a nácvik reakcí v modelových situacích. V současnosti se podle něj pracuje na aktualizaci příručky metodického materiálu k výuce o běžných rizicích a mimořádných událostech v základních školách. Zabezpečení škol a areálů podpořilo ministerstvo dotacemi v celkové výši 26 milionů korun, rozdalo je mezi 364 škol.
Podle spolku Asociace bezpečná škola, která školám pomáhá zajistit bezpečnost, by každá škola měla mít zpracované vlastní bezpečnostní řešení stejně, jako má zpracované požární poplachové směrnice a školní řád. Na mnoha školách ale údajně stále neexistují preventivní opatření, která by připravila zaměstnance na to, jak by v případě ozbrojeného útoku měli správně reagovat.
Vůbec první školou v Česku, která získala certifikát od Asociace bezpečná škola, byla loni základní škola v Myslbekově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Proti vniknutí agresora zavedla škola řadu opatření, od čipového systému přes vstupní turnikety nebo detailní organizační systém. I v Ostrově začali na zabezpečení školy pracovat krátce po událostech ve Žďáru nad Sázavou.
Pilotní projekt zaměřený na prevenci útoku ve škole začal v roce 2016 fungovat ve spolupráci s ministrem vnitra v Jihočeském kraji. Podílí se na něm mimo jiné policie nebo záchranná služba. Program Ozbrojený útočník učí zaměstnance škol, jak postupovat při vniknutí útočníka do budovy. Školy při něm také podstoupily bezpečnostní audit, který ukázal, co by měly vylepšit.
Ve Zlínském kraji proškolili loni policisté všechny ředitele středních a mateřských škol v projektu Aktivní střelec ve školském zařízení. Karlovarský kraj chce zase postupně zabezpečit všechny střední školy kamerami, venkovní kamery by měly být součástí městských dohledových systémů. Středočeský kraj chystá pro školy plošně preventivní školení, jak se zachovat v krizových situacích. Naopak v Pardubickém či Olomouckém kraji zatím žádný systematický program na prevenci útoku ve výhledu není.
Související
Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek
Prázdniny v novém školním roce 2024/25: Víme, kdy budou mít děti volno
ministerstvo školství , útok , Školství
Aktuálně se děje
před 2 minutami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 37 minutami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 1 hodinou
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 2 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 2 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 3 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 3 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 4 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 5 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 5 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 6 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 7 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 7 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 8 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 8 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 9 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 9 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 10 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 11 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle.
Zdroj: Libor Novák