Zatímco v běžných třídách základních škol se za poslední desetiletí zhruba zdvojnásobil počet postižených či jinak znevýhodněných dětí, ve speciálních třídách je jich čím dál méně. Těchto tříd i proto od školního roku 2007/2008 o třetinu ubylo. Celkově se množství žáků, kteří mají ve škole nárok na větší podporu při učení, zvětšilo o čtvrtinu. Loni jich bylo 95.631. Největší nárůst zaznamenaly školy v posledních dvou letech. Vyplývá to z dat, které Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na svém webu.
Většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí má nárok na docházku do běžné školy od roku 2005. V roce 2016 začala platit vyhláška o společném vzdělávání dětí, díky které začaly mít školy nárok na peníze ze státního rozpočtu pro asistenty pedagoga a různé učební pomůcky pro handicapované i talentované děti.
Nejvíce dětí se speciálními potřebami při vzdělávání přibylo ve školách právě od školního roku 2016/17, a to 16.914. V předchozích devíti letech činil nárůst 2423 dětí. Zatímco před jedenácti roky bylo dětí se speciálními potřebami při vzdělávání 76.294, loni jich podle statistik do škol chodilo 95.631. Podle odborníků nárůst neznamená, že do škol chodí více těchto dětí, ale pouze to, že je systém více eviduje. Čím dál častěji dostávají nějaký druh podpory.
Zhruba 70 procent žáků se zvláštními potřebami chodilo loni do běžných tříd základních škol. Šlo o 68.419 dětí. Jejich počet za deset let vzrostl o 90 procent. Ve školním roce 2007/2008 jich bylo 36.085. Od té doby do roku 2015/2016 jich v běžných třídách přibylo 17.121, za poslední dva roky pak dalších 15.213.
Naopak ve speciálních třídách běžných škol a ve speciálních školách dětí ubylo. Ve speciálních školách se jich loni učilo zhruba 22.000, což je přibližně o třetinu méně než kolem roku 2008. Ještě větší úbytek zaznamenaly speciální třídy v běžných školách. Loni jich tam bylo 5259, tedy asi o dvě pětiny míň než deset let před tím.
Klesl rovněž počet speciálních tříd i speciálních škol. V běžných školách fungovalo před jedenácti roky 836 tříd pro děti, které potřebují speciální podporu při učení. Loni bylo těchto tříd 579. Počet speciálních škol se snížil z 435 na 332. Tyto školy měly ve školním roce 2007/2008 3969 tříd, loni o 1131 míň.
Odborníci nejsou zajedno, nakolik je zařazování handicapovaných dětí do běžných škol správné. Vyhlášku z roku 2016 ministerstvo školství od té doby dvakrát upravilo a v listopadu představilo návrh dalších změn, který vyvolal rozporuplné reakce. V novele chce mimo jiné umožnit, aby do speciální školy mohli chodit společně žáci s různými druhy postižení. Nyní jsou tyto školy vždy jen pro určitý handicap.
Podle Asociace speciálních pedagogů ČR by navrhovaná změna pomohla speciálním školám, které teď mají problém s naplněním. Některá ministerstva a řada neziskových organizací ale tvrdí, že by to vedlo k odklonu od společného vzdělávání dětí v běžných školách, ke kterému se ČR zavázala v mezinárodních úmluvách.
Související
V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte
Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák