Část dětí se dnes vrátila do škol, zbytek se dál učí doma

Do základních škol se dnes ráno po dvou a půl měsících vrátila část žáků prvního stupně. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná a provází ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, což je podle odhadů v celostátním průměru zhruba polovina, učitelé dál vzdělávají na dálku.

Větší školy rozdělily ranní nástup do několika časových vln, aby se před budovou i v ní najednou pohybovalo méně lidí. Před vstupem někde učitelé měřili příchozím dětem teplotu a vybírali čestné prohlášení, že žáci nemají příznaky nemoci covid-19. Zvláštní pravidla mají přestávky, stravování či odpolední pobyt.

Podle zpravodajů ČTK hodně dětí neskrývalo radost, že konečně vidí spolužáky i učitele. Někteří ale měli obavy, zda se v maximálně 15členných skupinách setkají se svými kamarády ze třídy.

Do lavic základních škol v Plzeňském kraji se vrátilo něco přes 40 procent žáků prvního stupně. Do Masarykovy školy v Plzni přišla stovka dětí z 230 všech prvňáků až páťáků, zaplnily osm tříd ve skupinách do 15 dětí. "Učitelé začnou první týden pomalu a budou zjišťovat, co děti doma udělaly," řekl ČTK ředitel Antonín Herrmann. Poté se začnou učit podle rozvrhů. Nosnými předměty budou matematika, český jazyk a angličtina.

"Hrozně se těším na kamarádky, i když ty největší zůstaly doma. A mamka už byla taky ráda, že jdu do školy," řekla ČTK Anička ze čtvrté třídy. Nejsložitější jsou podle ředitelů přesuny dětí po školách, protože se nesmějí potkávat na chodbě a ve společných prostorách. Mají proto minutové itineráře včetně přestávek na záchod.

Za přísných pravidel se vracely do škol i děti v Přerově. Na Základní škole Velká Dlážka nástup dětí rozdělili časově. Na žáky před školami čekali jejich učitelé a děti si poté společně odvedli do tříd. Tam ode dneška každý usedne ve své lavici. Školáci se na návrat moc těšili, zjevné to bylo i při vítání před školou.

Děti v ZŠ Drtinova v Praze 5 či jejich rodiče museli u vchodu do budovy odevzdat čestné prohlášení, že žáci nevykazují příznaky onemocnění covid-19, a ukázat náhradní roušku. Přestože všichni rodiče obdrželi instrukce dopředu e-mailem, první den panoval před školou mírný zmatek. Většina dětí se už do školy těšila. Do školy nastupují ve dvou vlnách, do šaten nechodí a rovnou míří do tříd.

Také žáci prvního stupně 1. základní školy v Sokolově šli dnes ráno do školy postupně. Napířklad dvanáctiletá žákyně páté třídy měla být před školou v 8:40, kde si ji se spolužáky vyzvedla učitelka. Bude ve třídě společně s žáky ze čtvrté a páté třídy a bude mít svojí třídní učitelku. Připravila si sebou tři roušky, sáček na ně, jednorázové kapesníky a vlhčené ubrousky. "Učitelka nám napsala, že si máme přinést úkoly, které jsme vypracovali doma," řekla Jana z 5. B.

Děti ze Základní školy Závodu míru v Pardubicích ráno přicházely ve dvou skupinách, jedna dorazila čtvrt hodiny před osmou, druhá o 15 minut později. Každá šla svým vlastním vchodem. Na prvním stupni je 312 žáků, do lavic se jich vrátilo 180. Potom, co usedly do lavic, uklízečky hned vytíraly chodby a dezinfikovaly kliky a jiná kontaktní místa. "I hřiště na přestávky máme rozdělené na sektory, aby děti nebyly všechny najednou u sebe," řekl ČTK zástupkyně ředitelky Marta Škodová.

Školy se zavřely v březnu poté, co stát vyhlásil kvůli novému typu koronaviru nouzový stav a zavedl bezprecentení omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Poté, co je nemoc na ústupu, stát postupně opatření uvolňuje. Do školy se už před 14 dny mohli vrátit žáci a studenti posledních ročníků.

Související

Více souvisejících

děti Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy