Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk.
Sarah Friar, finanční ředitelka OpenAI, pro Financial Times uvedla: „Může to být výzkumník nebo užitečný asistent pro každodenní život. V roce 2025 uvidíme první skutečně úspěšné agenty, kteří lidem pomohou ve dnech plných výzev.“ Jinými slovy, půjde o asistenty, kteří nejen vykonávají pokyny, ale také se učí, přizpůsobují a podnikají smysluplné kroky k řešení problémů.
Technologický průmysl investoval biliony dolarů do budování kolosálních LLMs, ale stále hledá návratnost této investice. LLMs už ukázaly svou užitečnost například v tvorbě textů nebo programování, avšak pro mnoho odvětví jsou zatím řešením, které hledá problém, uvedl server The Guardian.
S příchodem AI agentů by se to mohlo změnit. Tito agenti by mohli zvládnout složité úkoly v organizacích, což je pro mnoho firem neodolatelná vize. McKinsey, globální poradenská firma, popisuje agentní AI jako technologii, která „přechází od myšlenek k akci“ a umožňuje provádění komplexních, vícekrokových procesů.
Henry Farrell, politolog a odborník na technologie, naznačuje, že LLMs jsou „motory, které sumarizují a zpřístupňují obrovské množství informací“. Organizace, jejichž fungování závisí na informacích, přirozeně přijmou technologii, která zlepší jejich zpracování. Podle Farrella AI agenti způsobí „nenápadné, technické, ale významné změny“ v organizacích, což bude mít dalekosáhlý dopad na každodenní život.
Farrell přirovnává dopad AI agentů k transformaci, kterou přinesly tabulkové procesory jako Excel. Ekonom Dan Davies popisuje, jak tabulky umožnily finančnímu sektoru vytvářet podrobné modely, iterativně testovat předpoklady a měnit způsob plánování i rozhodování. To, co začalo jako revoluční nástroj, se rychle stalo běžnou součástí firemního prostředí.
Podobnou trajektorii lze očekávat i u AI agentů. Jakmile budou tyto technologie integrovány do organizací, firmy se promění, což ovlivní i širší společnost. V duchu slavného výroku Johna Culkinse, kolegy Marshalla McLuhana: „Tvoříme své nástroje, a poté nás tyto nástroje utvářejí.“
Zatímco dnes diskutujeme o vlivu AI na jednotlivce a lidstvo, budoucnost může spočívat v tom, jak tato technologie přetvoří korporace. Tyto „stroje na správu komplexity“ přetaví AI agenty v nové nástroje, které zefektivní rozhodování a organizaci. A až se tyto změny rozšíří, ovlivní nejen firemní svět, ale i každodenní životy nás všech. Rok 2025 tak může být nejen rokem technologické inovace, ale i zásadní společenské transformace.
Související

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
včera
Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.
Zdroj: Libor Novák