Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

Let Jeju Air 7C 2216 směřující z Bangkoku převážel 175 pasažérů a šest členů posádky, když došlo k nehodě na letišti v okrese Muan krátce po 9. hodině místního času. Záběry odvysílané jihokorejskými médii ukázaly letoun, jak klouže po břiše vysokou rychlostí, přičemž z jeho zadní části stoupal hustý kouř. Záznamy rovněž zachytily letadlo bez viditelného podvozku, což vzbuzuje otázky ohledně možného selhání mechanismu.

Mezi oběťmi je podle hasičského sboru provincie Jižní Čolla 54 mužů, 57 žen a zbytek osob, jejichž pohlaví zatím nebylo identifikováno. Z trosek byli vytaženi živí pouze dva členové posádky – muž a žena. Na palubě letadla byli převážně jihokorejští pasažéři, kromě dvou občanů Thajska.

Odborníci předpokládají, že klíčovou roli sehrálo selhání podvozku, který se zřejmě plně nevysunul před přistáním. Přesná příčina však zůstává nejasná. Vyšetřovatelé spekulují o možné srážce s ptákem, což mohlo způsobit mechanickou závadu. Jiní však poukazují na výborné letové podmínky v době nehody, což dává prostor k dalším teoriím.

Korejské ministerstvo dopravy uvedlo, že řídící věž krátce před nehodou nařídila pilotovi změnit směr přistání kvůli možnému riziku srážky s ptákem. Přibližně minutu poté pilot vyslal tísňový signál. Přistání se odehrálo zhruba dvě minuty po tomto volání. Vyšetřovatelé zatím získali záznam z černé skříňky, hlasový záznamový zařízení však ještě nebylo nalezeno.

Na místě nehody pracuje více než 700 záchranářů, vojáků a policistů. Byla zřízena národní vyšetřovací komise, která má za úkol objasnit příčiny neštěstí. Současně byla oblast havárie prohlášena za zvláštní katastrofickou zónu. Úřady slíbily komplexní pomoc obětem a jejich rodinám.

Boeing, výrobce havarovaného letounu 737-800, vyjádřil soustrast rodinám obětí a nabídl pomoc jihokorejským úřadům při vyšetřování. Letoun 737-800 má pověst spolehlivého stroje s dlouhou historií bezpečného provozu. Šéf Jeju Air Kim Yi-bae uvedl, že letadlo před nehodou nevykazovalo žádné známky problémů.

Událost přišla ve chvíli politické nestability v Jižní Koreji. Stávající prezident Jun Sok-jol byl nedávno zbaven pravomocí parlamentem a jeho osud čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu. Úřadující prezident Choi Sang-mok slíbil důkladné vyšetření nehody a opatření k prevenci podobných tragédií v budoucnu.

Katastrofa znovu otevírá otázky ohledně bezpečnosti letecké dopravy a efektivity krizového řízení. Zatímco letadla jako Boeing 737-800 mají vysoký standard spolehlivosti, havárie tohoto rozsahu podtrhuje, jak důležité je průběžné monitorování a údržba i u těch nejvyužívanějších strojů na světě. 

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Letecké nehody

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy