Komplikace s testy do škol nebudou, ujistil Švagr krizový štáb

Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes ujistil krizový štáb, že nehrozí komplikace s nákupem testů pro školy. Dnes jich má do rezerv přijít 1,5 milionu. Po jednání štábu to uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Byli ujištěni dodavatelskou firmou, že dodávky by měly dojít podle plánu," uvedl Hamáček s tím, že covid testy pro školáky jsou v rezervách ještě z první vlny nákupu.

Test na detekci koronaviru, ilustrační foto
doporučujeme

Reagoval tím na informace Radiožurnálu, že čínská společnost Singclean odmítá firmě Masanta, která má dodat pět milionů testů do škol, poslat část dodávky.

Masanta patří do stejné skupiny jako firma Good Mask, která vyrábí respirátory na linkách dodaných Tchaj-wanem. Podle majitele obou firem Martina Ladyra čelí čínský výrobce nátlaku mocenských skupin. Masanta z tendru kvůli problémům odstupovat nechce, testy shání na evropském trhu.

Prvních 1,5 milionu testů firma předá správě v těchto dnech, z Číny je získala v předstihu. Zbylé testy shání Masanta na evropském trhu. "V Evropě je těch testů velké množství," podotkl Ladyr. Nevylučuje ale to, že čínského výrobce ještě přesvědčí, aby objednané testy do Česka přece jen poslal. Zbylých 3,5 milionu antigenních testů musí Masanta do státních hmotných rezerv dodat do 12. dubna.

V souvislosti s kvalitou testů Hamáček uvedl, že po tom, co vyprší výjimka pro jejich užívání ministerstva zdravotnictví, což se u řady výrobků stane koncem dubna, budou úřady při prodlužování výjimek k užívání zohledňovat seznam a pravidla platná v EU.

Výrobce testů komunikuje, Masanta věří, že Singclean závazky splní

Čínská společnost Singclean, u které si česká firma Masanta objednala dodávku pěti milionů antigenních testů pro školy, začala opět komunikovat standardním způsobem. Majitel společnosti Masanta Martin Ladyr věří, že čínský výrobce své závazky splní. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Masanta Aleš Povr. Radiožurnál dnes informoval o tom, že část dodávky čínský výrobce odmítá poslat, podle Ladyra čelila čínská firma nátlaku mocenských skupin.

Masanta vyhrála tendr na dodávku antigenních testů do škol, který vypsala Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dnes od ranních hodin zaváží do skladů státních rezerv první část dodávky antigenních testů. Do skladů u Opavy tak dnes podle smlouvy dorazí 1,5 milionu výtěrových antigenních testů z přední části nosu. Cena jednoho testu vychází na 32 korun. Zbylých 3,5 milionu testů má Masanta dodat do 12. dubna.

Podle Lydera čelil Singclean mocenským tlakům, aby zbývající část antigenních testů pro školy nedodal. "I přes dlouhodobé korektní obchodní vztahy s Čínou, musela firma Masanta reagovat na dezinformační kampaň, která byla proti ní vedena. I když se zřejmě konkurenci nelíbí, že jsme státu nabídli požadované antigenní testy s naprosto zanedbatelnou marží a odhalili tak skutečné ceny antigenních testů, tak považuji za naprosto nepřijatelné, aby si brali za rukojmí naše děti," uvedl dnes v tiskovém sdělení Ladyr. Na vývoj situace měla podle něj pozitivní vliv i čínská ambasáda.

"Věřím, že čínský výrobce splní své závazky a my tak kromě do škol budeme moci i české veřejnosti nabídnout antigenní testy za 60 Kč, které plně pokryje státní příspěvek,“ uvedl majitel Masanty.

Masanta patří do stejné skupiny jako firma Good Mask, která vyrábí respirátory na linkách dodaných Tchaj-wanem. Česko je získalo poté, co zemi navštívil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Se společností Singclean spolupracuje Masanta od loňského jara. Souvislost s výrobními linkami dodanými Tchaj-wanem vidí pouze jako záminku. "Tady se využilo zákulisního konkurenčního boje. Velice neférovým způsobem," uvedl Ladyr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci se budou před zkouškami povinně testovat a nosit roušky

13.04.2021 12:26 Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci…

Středoškoláci budou moci do škol ve skupinách po šesti od 19. dubna

12.04.2021 20:15 Aktualizováno Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct…

Odsouvání návratu středoškoláků do lavic se nelíbí zástupcům škol

12.04.2021 19:25 Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího…

Obnovení praktické výuky se asi oddálí

12.04.2021 14:49 Praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama