Ministerstvo zkontroluje výsledky přijímaček jako každý rok. Hromadí se stížnosti

Ministerstvo školství letos zkontroluje výsledky testů jednotných přijímacích zkoušek standardně jako každý rok. Případné sporné úlohy v nich může uznat po přezkoumání validační komisí, která zasedne 18. května. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Úřad tak reagoval na kritiku, že obtížnost zkoušky v pondělí neodpovídala výuce na dálku.

Eurozpravy.cz

Za kvalitu testů podle mluvčí zodpovídá Cermat. Upozornila zároveň, že testy jsou pro všechny stejné a srovnávají úspěšnost žáků.

Deník Právo dnes upozornil, že se na facebooku hromadí stížnosti, že byl při prvním termínu přijímacích zkoušek na čtyřleté obory příliš těžký test z matematiky. Deváťáci a rodiče se zlobí, že Cermat nevzal v potaz distanční výuku, jíž byly deváté ročníky podrobeny skoro celý rok. Cermat pak vydal prohlášení, že věc předal ministerstvu školství, uvedl deník.

"Ministerstvo školství samozřejmě vnímá, že situace žáků základních škol je v letošním roce mimořádně složitá," uvedla Lednová. Nyní se podle ní budou výsledky testů standardně kontrolovat a v úterý 18. května se sejde validační komise, která bude mít například možnost uchazečům uznat případné sporné úlohy nebo jejich části. "Finální zveřejnění výsledků pak proběhne dle plánu 19. května," sdělila.

Za kvalitu a využitelnost testů při přijímacím řízení podle ministerstva zodpovídá Cermat. "Právě on je garantem toho, že na jejich sestavování se podílejí jak odborníci, tak učitelé z praxe, kteří byli seznámeni s možnostmi distančního vzdělávání v průběhu tohoto školního roku," uvedla mluvčí. Doplnila, že u jednotných přijímacích zkoušek není státem daná hranice pro přijetí na školu. Testy jsou pro všechny uchazeče stejné a mají srovnávat úroveň žáků podle jejich úspěšnosti. Pokud se žáci přihlásí na dvě školy, počítá se jim pro obě stejný výsledek, a to ten lepší z obou pokusů.

Na kritiku přijímacích testů dnes reagoval také školský expert a místopředseda ODS Martin Baxa. Aktuální reakce rodičů podle něj ukazují, jako by Cermat nebral ohledy na to, čím si žáci prošli. "Důrazně žádáme, aby ministerstvo školství a Cermat přesně doložily, jak se do přípravy testů promítlo obtížné období neplnohodnotné výuky a jak se to promítne při hodnocení testů," apeloval.

Ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová v lednu uvedla, že ministerstvo mělo požadavek upravit testy tak, aby neobsahovaly látku posledního ročníku, kterou studenti probírali dálkově. Podle ní ale není taková redukce možná. Jelikož neexistují jednotné učební plány škol, nedá se spolehlivě určit, co se v posledním půlroce učilo, vysvětlila.

Odborníci dlouhodobě poukazují na to, že jsou jednotné přijímací zkoušky problematické. Podle zástupců základních škol není úkolem školy příprava na testy. Většinou žákům doporučují přípravné kurzy, protože se v testech vyskytují například zvláštní druhy příkladů a chytáků.

Témata: EZ

Učitelům za rok epidemie přibyly práce a stres, ukázala analýza

24.06.2021 17:51 Aktualizováno Distanční vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19 vedlo k prodloužení doby, kterou učitelé…

Školy výuku na dálku nezvládly, myslí si rodiče

24.06.2021 14:34 Většina rodičů se domnívá, že školy ani po roce epidemie covidu-19 nezvládaly výuku na dálku tak,…

Vrátí se v září roušky a testování do škol? Rozhodne se v pondělí

23.06.2021 14:03 Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů od 1. července, ale i o…

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Související:

Právě se děje