Návrat nejmenších žáků do škol? Podle šéfa asociace možná už v listopadu

Školáci by se do prvních a možná i druhých tříd mohli vrátit ještě v listopadu. Říká to šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jestliže během deseti dnů to nepůjde a v úterý 17. listopadu je státní svátek, tak bych to viděl na 18. listopadu, popřípadě pak začátkem dalšího týdne 23. listopadu," řekl Novinkám.

Dodal, že školy by se to měly dozvědět aspoň týden předem. "Rozdělení tříd na skupiny nebo specifická organizace oběda, to už přípravu vyžaduje. Jde i o to, aby se zařídili rodiče, kteří musejí oznámit v práci, že už nebudou doma," podotkl.

Problematické je také řešit náhradu, pokud je učitel v karanténě. Může sice učit dálkově, ale ne prezenčně. Lépe se navíc řeší náhrada v prezenční výuce, než při online hodině. To je podle něj velký problém.

"Mně by se líbilo, kdyby se mohly co nejdřív vrátit 1. a 2. ročníky najednou. Ty první třídy jsou ale ještě větší priorita, velká část dětí ještě neumí číst a psát. Jednodušší organizačně a i ve všech dalších ohledech by bylo, kdyby třídy nastoupily najednou bez střídání," dodal.

Vláda dostává k protiepidemickým opatřením rozdílné požadavky. Česká lékařská komora (ČLK) ji vyzvala k okamžitému zpřísnění nynějších omezení s poukazem na nárůst počtu zemřelých i nakažených seniorů a zdravotníků.

Podle Sdružení místních samospráv by zase zástupci kabinetu měli vyjasnit, kdy a za jakých podmínek se budou moci děti vrátit do škol. Termíny či podmínky k návratu dětí do škol totiž vláda zatím nepředstavila, ačkoli to její zástupci slíbili udělat už minulý týden.

Současná distanční výuka přitom nedokáže nahradit tu prezenční. Podle České školní inspekce totiž základní školy nedostatečně využívají návody k distanční výuce od ministerstva školství a dalších institucí. Digitální dovednosti učitelů se proti jaru zlepšily, ale značný podíl jich při distančním vzdělávání neomezil obsah učiva, jak jim to ministerstvo doporučilo, uvedla inspekce. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Středoškoláci žádají přehodnocení pravidel pro výuku, napsali dopis Plagovi

25.11.2020 17:07 Aktualizováno Zástupci středoškoláků dnes v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO),…

Blatný: Testování učitelů by mělo být zdarma v prosinci a lednu

25.11.2020 08:31 Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince…

Od středy se částečně otevřou další školy. Nařízení vlády velmi ztíží výuku

24.11.2020 16:07 Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do…

Brněnské univerzity se chystají na návrat části studentů, rektor MU…

23.11.2020 12:05 Někteří studenti posledních ročníků brněnských vysokých škol se vrátí k praktické či umělecké výuce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama