Plaga apeluje. Učitelé by měli jít na covid testy, může to zlepšit epidemickou situaci

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) vyzval učitele, aby využili možnosti antigenního testování na koronavirus. Vzhledem ke zhoršujícímu se vývoji epidemie podle něj hrozí, že se opatření proti nákaze opět zpřísní. Čím víc lidí se zapojí do testování, tím větší vliv to bude mít na zlepšení vývoje.

Robert Plaga, ministr školství
doporučujeme

Dosavadní zájem o testování ze strany pedagogů nechtěl hodnotit. Připomněl, že učitelé se mohou nechat zdarma otestovat. 

Testování pedagogů začalo v pátek na odběrových místech u nemocnic a zdravotnických zařízení. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přijde asi na 70 milionů korun, hradit se bude ze zdravotního pojištění. Mohlo by se týkat přibližně 200.000 učitelů, vychovatelů i dalších pedagogických pracovníků. Jejich zájem o antigenní testy na koronavirus byl zatím ale spíše malý. Podle informací z krajů se jich chce nechat testovat kolem třetiny.

"Chtěl bych vybídnout všechny pedagogy, aby tuto příležitost využili," řekl dnes Plaga. Podle něj nejde jen o situaci ve školách, ale i o celkovou situaci ve společnosti. "Čím víc lidí se zapojí do antigenního testování a samozřejmě i do dodržování opatření, tak to může mít pouze pozitivní vliv na vybalancování situace," řekl. Tváří v tvář číslům, která má k dispozici ministerstvo zdravotnictví, podle něj hrozí zhoršení epidemické situace a zpřísnění protiepidemických opatření.

Školy přitom v dosavadním uvolňování opatření nespěchaly, připomněl. Přechody z vyšších stupňů protiepidemického systému PES do nižších stupňů opatření se v nich zatím vždy dělaly až několik dnů poté, co byla uvolněna opatření v jiných oblastech života. Ve školách jsou přísná protiepidemická opatření. Například se v nich nosí roušky, platí zákaz zpěvu a tělocviku.

Podle dat z ministerstva zdravotnictví v pondělí přibylo v Česku 4239 prokázaných případů covidu-19, což je opět více než před týdnem. Nakažených bylo o 666 víc než předchozí pondělí. Stoupl také podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů a počet hospitalizovaných. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. V Česku ale dál platí třetí stupeň a ministerstvo zatím přechod na vyšší stupeň nechystá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: Letošní maturity se upraví, rušit by se neměly

25.01.2021 15:22 Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně…

Plaga by měl podle Babiše zvážit zrušení části maturit

24.01.2021 18:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách,…

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama