Skupina studentů vyzvala k ukončení údajné diskriminace neočkovaných

K odmítnutí pandemického zákona a údajné diskriminace neočkovaných proti covidu-19 vyzvala otevřeným dopisem ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) skupina zhruba 30 studentů lékařských fakult. Dopis ČTK zaslala jeho signatářka Viktorie Tomancová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Ilustrační fotografie.

Podle studentů je nepřijatelné to, že neočkovaní nemohou například do restaurace nebo na koncert. Chybí jim také zdůvodnění toho, proč se stejně jako očkování neuznává prodělané onemocnění nebo přítomnost protilátek.

Novela pandemického zákona, o které by dnes odpoledne měla rozhodnout Sněmovna, je podle studentů obcházením Ústavy ČR. "My, jako studenti, věříme, že s onemocněním covid-19 lze bojovat i v souladu s Listinou základních práv a svobod," uvedli. Požádali proto Válka, aby hlasoval proti jejímu přijetí. Sněmovní zdravotnický výbor přitom dnes na návrh svého předsedy Bohuslava Svobody (ODS) doporučil plénu, aby ohraničila platnost novely do konce letošního listopadu, s čímž Válek souhlasil. Nynější časové omezení stěžejních částí zákona je do konce února.

Podle studentů, kteří se na Válka obrátili, také v současnosti chybí racionální vysvětlení pro to, že jedinec s negativním PCR testem nemůže navštívit restaurace, sportovní zařízení nebo kadeřnictví. "To je pro nás zcela nepřijatelné a vyzýváme Vás k urychlenému zrušení diskriminace občanů na základě jejich svobodného rozhodnutí nepodstoupit medicínský zákrok podmínečně schválenou vakcínou," napsali. Řada studií podle nich ukazuje, že plošná opatření na epidemii nemají zásadní efekt.

Podle nich by měl ministr rovněž přezkoumat své výroky o tom, že vakcinace má zabránit úmrtí na covid-19. Studenti jsou přesvědčeni o tom, že v současnosti existuje efektivní léčba nemoci. Stát by podle nich by měl upozorňovat také na to, že lidé mohou zvyšovat odolnost svého imunitního systému například spánkem, pohybem nebo vyváženou stravou.

Vysoké riziko závažného onemocnění a úmrtí na covid-19 je podle studentů v naprosté většině u vyšších věkových kategorií a pacientů s dalšími zdravotními problémy. Poukázali na to, že podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR průměrný věk zemřelých na koronavirus 79 let. Věková kategorie studentů vysokých či středních škol tak podle autorů dopisu není hrozbou pro zahlcení zdravotního systému. Obávají se naopak, že rizika vakcinace mladých lidí převažují nad jejími benefity.

Podotkli, že vakcinace podle dostupných dat snižuje riziko závažného onemocnění, nezabraňuje ale nákaze. Chybí podle nich také fakty podložená odůvodnění, proč není na stejnou úroveň jako očkování pokládáno prodělané onemocnění nebo přítomnost protilátek.

Dopis podepsalo 29 studentů lékařských fakult v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Olomouci. Podpořilo je dalších 23 studentů jiných oborů. Na lékařských fakultách v ČR studuje zhruba 22.000 lidí.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 13:40 V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý,…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Ministerstvo školství vyčíslilo náklady na uprchlíky z Ukrajiny na…

21.05.2022 11:01 Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady…

Ministerstvo školství doporučilo pro vysvědčení ukrajinských dětí slovní…

19.05.2022 17:57 Ukrajinští uprchlíci by podle ministerstva školství (MŠMT) měli mít letos na závěrečném vysvědčení…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Související:

Právě se děje

reklama