Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve škole. V organizaci vzdělávání jim podle zástupců školských asociací pomůže, že již nebudou muset dodržovat podmínku, aby se nepotkávali žáci z různých tříd. Tento požadavek platí nyní ve všech školách, nově bude ve středních školách jen doporučením.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vytvořit nové rozvrhy je podle zástupců škol i tak náročné. ČTK to řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředseda Unie školských asociací CZESHA Jan Mareš.

Vláda v neděli rozhodla o uvolnění opatření proti epidemii covidu-19 od čtvrtka ze současného čtvrtého na třetí stupeň podle systému ministerstva zdravotnictví (PES). Resortu školství se to bude týkat od pondělí 7. prosince. Ve středu 25. listopadu se díky zmírnění opatření do čtvrtého stupně střední školy otevřely pro poslední ročníky a prezenční výuku. Před tím se žáci od první poloviny října učili jen na dálku.

Podle Schejbalové je dobrá zpráva, že učitelé žáky opět uvidí ve škole. Radost nemá z toho, že se kvůli tomu opět musí upravovat rozvrh tak, aby se mohli žáci v prezenční výuce střídat. Příprava této organizace je podle ní časově dost náročná. "Doufám, že to bude pokračovat v lednu, aby potom zase v lednu nebyla jiná situace a nevyráběli jsme opět jiné rozvrhy," řekla.

Organizace výuky bude podle ní nicméně teď snadnější díky tomu, že již nebude povinné dodržení stejných kolektivů ve třídách. Maturanti, kteří mají nyní kvůli tomuto opatření společně jen základní předměty, jako je matematika nebo čeština, se tak podle ní budou moct vrátit i k běžné výuce volitelných předmětům, kde se potkávají s žáky z různých tříd.

Zrušení povinnosti homogenity tříd ve středních školách od pondělí pomůže při přípravě výuky i podle Mareše. Podle něj by ale ředitelé měli mít možnost rozhodnout se, zda ve škole bude střídavá výuka, nebo se budou jen nabízet konzultace. Souhlasí s tím, že by se žáci ještě do Vánoc měli s učiteli vidět, ale takzvaná rotační výuka je podle něj zejména pro odborné školy a učiliště problematická, protože žáci mají třeba každý druhý týden výuku praktickou.

"Pro nás by proto i z toho pohledu bylo lepší, kdyby bylo možné rozvolnění do střídavé výuky dobrovolné," uvedl. "Po Vánocích už bych byl rád, kdyby to běželo normálně, abychom se všichni vrátili do normálního rytmu života, což sice asi v nejbližší době nebude stoprocentní, ale měli bychom se co nejvíce přiblížit normálu," doufá.

Pro základní školy by se podle systému PES ve třetím stupni od pondělí nic zásadního změnit nemělo. Prezenční výuku budou mít dál deváťáci a první stupeň, v šestých až osmých třídách by měla pokračovat výuka střídavá. Na rozdíl od středních škol v základních zůstane povinná i podmínka, že se nemají potkávat žáci z různých tříd. Výjimku budou mít nově školní kluby. Pokud nebude možné v nich homogenitu třídy dodržet, bude do nich moc chodit deset dětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 12:39 Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

19.01.2021 14:44 Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama