Studenti v nemocnicích se nemohou připravit na zkoušky. Anticovid tým chce problém řešit s Plagou

Studenti medicíny před závěrečnými státními zkouškami a maturanti nasazení do nemocnic kvůli koronavirové pandemii se nemohou adekvátně věnovat přípravě na dokončení studia. V dnešní tiskové zprávě to uvedl takzvaný Anticovid tým, tedy expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jeho zástupci chtějí jednat s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).

studium
doporučujeme

Roli studentů závěrečných ročníků by podle týmu měli alespoň v následujících měsících převzít převážně studenti nižších ročníků. "Současně apelujeme na to, aby nasazení studenti patřili také do skupiny zdravotníků v první linii, kteří budou očkováni mezi prvními," uvedl tým.

V současnosti ve zdravotnických zařízeních pomáhá podle Asociace děkanů lékařských fakult ČR asi tisícovka studentů lékařských fakult a studenti jsou připraveni zvýšit rozsah své pomoci. Děkani v pondělním prohlášení uvedli, že si jsou vědomi zhoršující se situace související s šířením koronaviru a očekávaného přetížení nemocnic spojeného s nedostatkem zdravotnického personálu.

Zapojení studentů lékařských fakult má být ale podle nich dobrovolné, mělo by být adekvátně ohodnoceno a mělo by umožnit studentům řádně pokračovat ve studiu. Asociace též vyzvala k tomu, aby studenti pracující ve zdravotnických zařízeních mohli stejně jako ostatní zdravotníci dostat očkování proti koronaviru.

Po ministru zdravotnictví Janu Blatném (za ANO) Anticovid tým požaduje vyjádření, jak se jeho výzvy promítají do rozhodování úřadu. Opoziční experti už dříve připravili vlastní verzi protiepidemického systému PES, po Blatném požadovali zveřejnění indexu rizikovosti, zavedení očkovacího plánu či narovnání podmínek maloobchodu a velkoobchodu. "Těší nás, že některé z těchto výzev se už promítly do kroků vlády, zároveň si uvědomujeme, že je jejich přijímání mnohdy pomalé a nedostatečně efektivní," dodal tým.

ODS v týmu zastupují poslanci Bohuslav Svoboda, Martin Baxa a Martin Kupka, za lidovce jsou členy senátor Lumír Kantor a poslanci Vít Kaňkovský a Marek Výborný. TOP 09 reprezentují poslanci Vlastimil Válek a Dominik Feri a místopředseda strany Lukáš Otys.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: Letošní maturity se upraví, rušit by se neměly

25.01.2021 15:22 Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně…

Plaga by měl podle Babiše zvážit zrušení části maturit

24.01.2021 18:30 Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách,…

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama