Výuka na dálku neovlivní přípravu k přijímacím zkouškám

Školní výuka na dálku v základních školách by neměla mít vliv na přípravu dětí na přijímací zkoušky na střední školy. V nevýhodě ale teď mohou být děti, které doma nemají vhodné podmínky pro učení. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj ani při běžné výuce není úkolem základních škol připravit děti na přijímací zkoušky. Školy jim většinou doporučují přípravné kurzy.

Přidejte svůj názor

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Kdyby škola probíhala normálně, tak já bych ani normálně v rámci výuky matematiky nedělal přípravu na přijímačky," řekl Černý. Matematiku učí v Masarykově ZŠ v Praze 9, kde je zároveň ředitelem. "Cílem základní školy je připravit děti pro další stupeň vzdělávání, připravit děti pro život, ale ne připravit děti na nějaké zkoušky," vysvětlil.

Podle něj jsou pro přípravu k přijímacím zkouškám určeny speciální kurzy, které pořádají jak některé školy, tak i soukromé firmy. Připustil, že by sice rodiče přípravu ve výuce také uvítali, podle něj to ale není možné. Potíž podle něj spočívá v tom, že se v přijímacích zkouškách vyskytuje zvláštní druh příkladů či chytáků.

"Přijímací zkoušky musí vycházet z učiva základní školy. Ale to, že probírají to učivo, neznamená, že se děti připravují na přijímačky," řekl. "My je na to upozorňujeme," dodal. Podle něj dokonce někteří rodiče za normálních okolností uvolňují děti v 9. a 5. třídách z výuky, aby se mohly lépe připravovat na zkoušky. Látku, která by u nich mohla být, podle Černého jinak už školy většinou v předešlých měsících probraly.

Přijímací zkoušky měly být letos v dubnu po Velikonocích. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru a zavřeným školám se ale jejich termíny budou muset posunout. Dle návrhu ministerstva školství by měly být nejdřív 14 dnů po znovuotevření škol. Úřad předpokládá, že děti by se mohly vrátit do lavic na přelomu května a června. Místo dvou plánovaných termínů by pak přijímací zkoušky měly být v termínu jednom.

Podle Černého mohou být sice letos některé děti kvůli vládním opatřením proti koronaviru u zkoušek v nevýhodě, jestliže nemají doma vhodné podmínky k učení. Ještě víc nespravedlivé by podle něj ale bylo, kdyby střední školy děti přijímaly podle známek. Mezi způsobem hodnocení v nich je totiž velký rozdíl, upozornil. "To, co na jedné škole je jednička, může být na druhé škole klidně i trojka," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výuka na dálku: Metody učitelů se značně liší, odhalil průzkum

06.04.2020 17:00 Mezi učiteli jsou značné rozdíly ve způsobu komunikace a zadávání úkolů při výuce online. Zatímco…

Vědci zjišťují, jak rodiče zvládají domácí výuku. Můžete se zapojit do…

05.04.2020 17:06 Výzkumníci vytvořili anketu, jak rodiče v době uzavření škol kvůli koronavirové pandemii zvládají…

Rektor Zima: Rozpočet Univerzity Karlovy přijde kvůli koronaviru o 1,5…

05.04.2020 16:01 Rozpočtu Karlovy univerzity způsobí koronavirová krize a s ní spojený dopad na školy výpadek příjmů…

Plaga nechce známkovat žáky z tělocviku či hudební výchovy

05.04.2020 15:07 Ministerstvo školství po Velikonocích vydá vyhlášku, která by měla učitelům dát návod, jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy