Výuka na dálku neovlivní přípravu k přijímacím zkouškám

Školní výuka na dálku v základních školách by neměla mít vliv na přípravu dětí na přijímací zkoušky na střední školy. V nevýhodě ale teď mohou být děti, které doma nemají vhodné podmínky pro učení. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj ani při běžné výuce není úkolem základních škol připravit děti na přijímací zkoušky. Školy jim většinou doporučují přípravné kurzy.

"Kdyby škola probíhala normálně, tak já bych ani normálně v rámci výuky matematiky nedělal přípravu na přijímačky," řekl Černý. Matematiku učí v Masarykově ZŠ v Praze 9, kde je zároveň ředitelem. "Cílem základní školy je připravit děti pro další stupeň vzdělávání, připravit děti pro život, ale ne připravit děti na nějaké zkoušky," vysvětlil.

Podle něj jsou pro přípravu k přijímacím zkouškám určeny speciální kurzy, které pořádají jak některé školy, tak i soukromé firmy. Připustil, že by sice rodiče přípravu ve výuce také uvítali, podle něj to ale není možné. Potíž podle něj spočívá v tom, že se v přijímacích zkouškách vyskytuje zvláštní druh příkladů či chytáků.

"Přijímací zkoušky musí vycházet z učiva základní školy. Ale to, že probírají to učivo, neznamená, že se děti připravují na přijímačky," řekl. "My je na to upozorňujeme," dodal. Podle něj dokonce někteří rodiče za normálních okolností uvolňují děti v 9. a 5. třídách z výuky, aby se mohly lépe připravovat na zkoušky. Látku, která by u nich mohla být, podle Černého jinak už školy většinou v předešlých měsících probraly.

Přijímací zkoušky měly být letos v dubnu po Velikonocích. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru a zavřeným školám se ale jejich termíny budou muset posunout. Dle návrhu ministerstva školství by měly být nejdřív 14 dnů po znovuotevření škol. Úřad předpokládá, že děti by se mohly vrátit do lavic na přelomu května a června. Místo dvou plánovaných termínů by pak přijímací zkoušky měly být v termínu jednom.

Podle Černého mohou být sice letos některé děti kvůli vládním opatřením proti koronaviru u zkoušek v nevýhodě, jestliže nemají doma vhodné podmínky k učení. Ještě víc nespravedlivé by podle něj ale bylo, kdyby střední školy děti přijímaly podle známek. Mezi způsobem hodnocení v nich je totiž velký rozdíl, upozornil. "To, co na jedné škole je jednička, může být na druhé škole klidně i trojka," dodal.

Související

Více souvisejících

Školství maturity

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy