Lidská práva? V Česku stále problém

Praha - Nedostatky v oblasti dodržování lidských práv v Česku stále přetrvávají. Zprávu, která na problémy, jež se na tomto poli vyskytly v loňském roce, poukazuje, projednala v pondělí vláda.

Rada vlády pro lidská práva předkládá hodnotící zprávu každoročně od roku 1998.

Dokument se primárně zaměřuje na dodržování práva na soukromí a práva na informace, práva na soudní ochranu, problematiku exekucí, práva osob omezených na svobodě, biomedicínou nebo práva dětí a cizinců.

Jen zevrubně se věnuje otázkám národnostních menšin a extremismu. Těmto tématům, stejně jako problematice rovností mužů a žen, se věnuje v samostatných dokumentech.

Co se týče garance práva na soukromí a práva na informace, upozorňuje rada na chybějící jednotnou právní úpravu užívání kamerových a sledovacích systémů. „Tyto systémy by měly být provozovány tak, aby zajistily ochranu společnosti před ohrožením například zdraví, ale aby zároveň nedocházelo k zásahům do soukromí jednotlivce, které nejsou nezbytné,“ nabádá rada.

Problematický se v loňském roce ukázal v této oblasti také takzvaný náhubkový zákon, který vyvolal vlnu nevole novinářů. Norma by měla být podle rady novelizována tak, aby bylo efektivněji vyrovnáváno právo veřejnosti na informace a právo aktérů trestních řízení na ochranu soukromí.

Rada zároveň připomíná, že podmínky informační společnosti si vyžadují neustálou aktualizaci ochrany a zabezpečení citlivých údajů občanů, se kterými instituce, organizace a společnosti pracují. V minulém roce musel Úřad pro ochranu osobních údajů řešit několik případů nedostatečné ochrany údajů ze strany zdravotnických zařízení a bank.

V oblasti trestního práva začal platit počátkem roku nový kodex, který rozšiřuje alternativy k trestu odnětí svobody o tresty obecně prospěšných prací, peněžité sankce nebo zákazy činnosti a zavádí také trest domácího vězení. Jako pozitivní lze z hlediska lidských práv vnímat podle rady i návrh vlády posílit kontrolu zacházení s vězni prostřednictvím poradních komisí ředitelů věznic.

Naopak kritická je přeplněnost věznic, která nedovoluje naplnit nároky vězňů na standardní prostory a také neumožňuje zajistit jim adekvátní péči a programy pro jejich následné navrácení do společnosti.

Rada vlády dále kritizuje, že se v roce 2009 pozastavily přípravy samostatného zákona, který by upravoval možnosti užívání bezplatné právní pomoci. Nedostatky také přetrvávají v odškodňovacím řízení za průtahy v soudních procesech. V takových případech je ze způsobených škod obviněn stát, respektive ministerstvo spravedlnosti.

Pozitivně hodnotí rada novelu exekučního řádu, díky níž by se již nemělo stávat, že dlužník přijde kvůli nezaplacení malých částek například o dům.

V oblasti biomedicíny vyzdvihuje rada, že se vláda loni oficiálně omluvila za to, že v minulých letech docházelo ke sterilizaci osob, jež si to nepřály. Rada zároveň poukazuje na to, že chirurgická kastrace, jež je v ČR prováděna u sexuálních delikventů, je předmětem kritiky ze strany Rady Evropy i OSN.

Problematický se jeví také institut zbavování způsobilosti k právním úkonům. „Zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům je závažným zásahem do práv a svobod jedince. Dochází k němu často pouze na základě posudků lékařů – psychiatrů a bez vyslechnutí osoby, o jejíž způsobilost se jedná. Do budoucna by měly být zákonným způsobem zakotveny jiné možnosti podpory člověka s postižením,“ soudí rada.

Co se týče práv dětí, poukazuje rada na skutečnost, že Česká republika patří k zemím s vysokým počtem dětí žijících v ústavní péči. Ocenit lze proto podle předkladatelů aktivitu ministerstva práce a sociálních věcí, které v minulém roce nastartovalo transformaci systému péče o ohrožené děti. Prioritou nového systému by měla být podle ministerstva jednoznačně výchova dětí v rodinném prostředí.

Rada kritizuje, že i v minulém roce docházelo k odebírání dětí rodičům z důvodu hmotné nouze rodiny. Negativně hodnotí i to, že se vloni kvůli nedostatku financí zastavil proces zřizování instituce dětského ombudsmana.

V rámci boje proti diskriminaci, extremismu a nerovného postavení menšin oceňuje rada přijetí antidiskriminačního zákona, rozpuštění Dělnické strany a zvýšenou činnost politiků a orgánů činných v trestním řízení v potírání extremistických aktivit. Pozitivně je hodnocen také rozvoj činnosti Agentury pro sociální začleňování v romských aktivitách.

V české společnosti ovšem nadále přetrvá nerovné postavení žen a mužů. Ženy mají menší příležitosti ke společenskému a profesnímu uplatnění a zastoupení v rozhodovacích a vedoucích pozicích, ve srovnání s muži jsou nestejně odměňovány, jsou na ně uplatňovány podstatně větší nároky jak v pracovním, tak v soukromém životě a stále mnoho Čechů má zažity kulturní stereotypy, který tento neblahý stav udržují.

Nelehký úděl mají podle zprávy také osoby s tělesným zdravotním postižením. Tyto osoby nejvíce trpí nezaměstnaností. Zaměstnavatelé se navíc tím, že jim dají práci, mnohdy snaží získat výhody spíše pro sebe. Tělesně postižení se v každodenním životě musejí potýkat i s fyzickými bariérami, které jim často znemožňují vstup do veřejných budov.

V minulém roce navíc došlo ke snížení životní úrovně osob se zdravotním postižením, které nedosáhly dostatečné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu a nemohou si zároveň pro svůj handicap zvýšit příjem vlastním přičiněním. „Pro tyto osoby se částka na živobytí rovná částce existenčního minima. Tento problém byl naštěstí od 1. 6. 2010 vyřešen přijetím zákona o pomoci v hmotné nouzi, který těmto osobám umožňuje částku na živobytí zvýšit z důvodů dietního stravování,“ připomíná rada.

Hospodářská krize rovněž zkomplikovala život cizincům pobývajícím na českém území. Zatímco nárůst legální migrace se zastavil, nelegálních migrantů loni přibývalo. S ohledem na vysokou nezaměstnanost musela vláda omezit příliv cizinců na český pracovní trh a zároveň realizovala projekt dobrovolných návratů. Mnoho cizinců, kteří v Česku kvůli práci setrvali, bylo vykořisťováno a nuceno žít a pracovat za nedůstojných podmínek.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

28. září 2024 21:58

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy