Šance na práci pro lidi 50+? Moc dobře to nevypadá

Praha - Počet nezaměstnaných seniorů na trhu práce stoupá a od roku 2000 se podíl lidí starších padesáti let na celkové nezaměstnanosti zdvojnásobil. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v nejbližší době zastavit. Vyplývá to z analýzy, kterou pro server EuroZprávy.cz vypracovala společnost ManpowerGroup.

Alarmující počty nezaměstnaných nad 50 let dosahují až jedné třetiny, některé průzkumy ale poukazují až na téměř polovinu. "Největším problémem jsou předsudky náborářů a manažerů. V praxi často vídáme, že personalisté si nepozvou uchazeče na pohovor pouze na základě jeho data narození. Tito personalisté se nejčastěji ohánějí argumenty jako nedostatečná jazyková a technická vybavenost, nepříliš vysoká ochota učit se novým věcem, vyšší míra zdravotních komplikací, snížení výkonnosti, naučené stereotypy a menší flexibilita," uvedl marketingový manažer ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Na druhou stranu jsou ale u lidí nad padesát let hodnoty, které u mladších ročníků nenajdeme. "Na prvním místě je to praxe, odbornost a široké portfolio zkušeností a s tím vázané kontakty. Lidé ve vyšším věku jsou psychicky více stabilní a také loajální, což vyplývá nejen z jejich osobních vlastností, které nabyli věkem, ale také ze situace, kdy většina z nich má ještě finanční závazky a musí je do důchodu splatit, tím pádem zde vzniká velká motivace si pracovní místo udržet. V neposlední řadě většina těchto zaměstnanců má již dospělé či starší děti, a tudíž se stávají více časově flexibilnějšími," dodává Halbrštát.

Starší žadatelé mají šanci

Míra poptávky závisí podle manažera určitou měrou i na konkrétních oborech či pozicích. Lidé nad 50 let se uplatňují zejména na odborných postech, velmi naopak nízká poptávka je na místech obchodních, kde firmy raději uplatňují mladé „dravější" zaměstnance.

"Tento trend vychází samozřejmě z předpokladů a schopností, starší zaměstnanci jsou větším přínosem v situacích, kdy mohou využít praxi a zkušenosti, emoční stabilitu apod. Nemalou výhodou je i schopnost jednat s úřady, konkurencí, vést strategické diskuse s klientem. To vše jsou vlastnosti, které firmě budou zvyšovat konkurenceschopnost. Potenciální zaměstnanci nad 50 let by měli při ucházení se o práci stavět právě na těchto pilířích," uvádí Halbrštát.

Mnoho firem ale může využít potenciálu lidí nad padesát let, pokud jim k tomu připraví podmínky, například menší pracovní vytížení, částečné pracovní úvazky, práce z domova, nárazová práce na bázi odborných konzultací. Pokud nelze umožnit částečné úvazky, pokusit se nalézt kompromisy: nabídnout práci na určitém projektu na plný úvazek a po odvedení práce poskytnout delší volno apod.

Absolventi na trhu práce – ztracená generace?

Halbrštát upozorňuje na to, že v letošním létě přišlo na trh práce méně absolventů, než v předchozích letech. I přesto není jejich situace jednodušší, neboť roste procento těch, kteří dlouhodobě nemohou najít první uplatnění.

"Každý rok se stále více rozevírají nůžky mezi tím, jací absolventi opouští školy a jaké jsou požadavky zaměstnavatelů. Přestože roste počet absolventů technických škol, jejich počet nestačí pokrývat rychle rostoucí poptávku firem. Naopak stále větší problémy mají absolventi humanitních oborů, kteří nakonec hledají práci v oborech, které nesouvisí s jejich oborem studia. Velmi často vidíme např. mladé pedagogy, jak hledají práci v personalistice nebo obchodu," uvádí Halbrštát.

Oproti starší generaci mají ale absolventi ale velkou výhodu, a tou je ovládání internetu. Díky sociálním sítím dokáží udržovat kontakt s velkým počtem známých, což je podle Halbrštáta velmi důležité, protože podle některých odhadů se až 75 % pracovních míst obsadí prostřednictvím známých.

Mladým chybí dovednosti

"Absolventi mají dnes s nedostatečnými zkušenostmi a praxí mimořádné překážky zapojit se do trhu práce – nezaměstnanost mladých dosáhla celosvětově 75,8 milionu lidí a přesahuje nezaměstnanost v ostatních skupinách populace. Bývají často označováni jako ztracená generace, přitom společnosti se bez této populace v budoucnosti nebudou moci obejít. Vývoj ekonomiky za poslední 4 roky měl mimořádně dlouhodobý vliv na mladé lidi," upozorňuje Halbrštát.

Mezinárodní organizace práce zjistila, že míra nezaměstnanosti mladých rostla od roku 1998 do 2008 o 100 000 osob ročně, ale od 2008 do 2009 to bylo o 4,5 milionu osob. Podle odhadů je tak nezaměstnáno téměř 76 milionu mladých lidí. Problémy spojené s nezaměstnaností mladých navíc posilují převážně v rozvinutém světě. Přitom má nezaměstnanost v mladém věku velký vliv na celoživotní příjem a v neposlední řadě také na schopnost udržet si stabilní zaměstnání.

"Potíže na trhu práce jsou způsobené tím, že mladým lidem chybí dovednosti, informace o trhu práce, kontakty. Je zde také nedostatek příležitostí pro rozvoj kariérní orientace. Mnoha mladým lidem chybí znalost toho, co to vůbec trh práce je, jak funguje, během studií se na něj neorientují a nevěnují dostatek pozornost ani výběru oboru, kterým se budou jednou živit. Částečně na vině jsou samozřejmě školy a nesoulad studia s požadavky potenciálních budoucích zaměstnavatelů. Dnešní ekonomika vyžaduje bezodkladné řešení podpory pracovních míst pro mladé lidi a jejich připravenost a přístup k pracovním pozicím," dodal Halbrštát.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Lidé důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

před 3 hodinami

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy