Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes vstupuje do tuzemských kin. Distributorem snímku je společnost Queer Kino spolupracující s filmovým festivalem Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Spolu s režisérem Michelim do Prahy na uvedení snímku dorazila i představitelka hlavní role, transžena Mya Bollaers.

Záběry z filmu Lola.

"Myšlenka natočit film vznikla ze dvou důvodů, jak to u filmu bývá. První důvod byl sdělit intimní příběh a druhý dát příběhu politický důraz," uvedl režisér Micheli. "Příběh je určitým návratem do mého dospívání, kdy vám svět dospělých připadá drsný, archaický a málokdy připravený vyslechnout potřeby dospívajících. Politický důvod vycházel z potřeby zachytit hlavní postavu, která je součástí menšiny a dát jí dostatečnou viditelnost. Otázky LGBT komunity byly vždy součástí mého života, a tak přirozeně jsem měl zájem hovořit o trans identitě," dodal.

V příběhu francouzsko-belgického dramatu se dospívající Lola a její otec v podání francouzské filmové hvězdy Benoîta Magimela vydávají k moři rozprášit matčin popel. Cestou řeší problémy, z nichž většina pramení z otcovy neochoty přijmout změnu pohlaví svého dítěte. Zatímco otec svou dospívající transgender dceru zapudil, matka se s ní dále tajně scházela a finančně podporovala její změnu pohlaví.

Druhý celovečerní snímek režiséra Micheliho od svého uvedení ve Francii a Belgii v roce 2019 sklízí úspěch a uznání kritiků. Na ceny Magritte Belgické filmové akademie byl film nominován v sedmi kategoriích včetně ceny za nejlepší film a režii. Bollaers získala cenu pro nejlepší herečku. Micheli začínal svou kariéru jako herec. Svůj první celovečerní film Even Lovers Get the Blues natočil v roce 2017 a také za něj byl nominován na cenu Belgické filmové akademie.

Prvním snímkem uvedeným pod značkou Queer Kino bylo francouzské drama Zatoulaný (Sauvage) od režiséra Camilla Vidala-Naqueta, které vstoupilo do českých kin loni v červenci. Pod distribuční značkou Queer Kino se v tuzemských kinech objevilo také švédsko-gruzínské drama ze světa folklorních tanců Dokud se tančí. Výrazný snímek se stal divácky nejoblíbenějším snímkem loňského 20. ročníku festivalu Mezipatra. Letos se festival Mezipatra uskuteční 5. až 12. listopadu v Praze a 14. až 21. listopadu v Brně.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama