Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes vstupuje do tuzemských kin. Distributorem snímku je společnost Queer Kino spolupracující s filmovým festivalem Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Spolu s režisérem Michelim do Prahy na uvedení snímku dorazila i představitelka hlavní role, transžena Mya Bollaers.

Záběry z filmu Lola.
doporučujeme

"Myšlenka natočit film vznikla ze dvou důvodů, jak to u filmu bývá. První důvod byl sdělit intimní příběh a druhý dát příběhu politický důraz," uvedl režisér Micheli. "Příběh je určitým návratem do mého dospívání, kdy vám svět dospělých připadá drsný, archaický a málokdy připravený vyslechnout potřeby dospívajících. Politický důvod vycházel z potřeby zachytit hlavní postavu, která je součástí menšiny a dát jí dostatečnou viditelnost. Otázky LGBT komunity byly vždy součástí mého života, a tak přirozeně jsem měl zájem hovořit o trans identitě," dodal.

V příběhu francouzsko-belgického dramatu se dospívající Lola a její otec v podání francouzské filmové hvězdy Benoîta Magimela vydávají k moři rozprášit matčin popel. Cestou řeší problémy, z nichž většina pramení z otcovy neochoty přijmout změnu pohlaví svého dítěte. Zatímco otec svou dospívající transgender dceru zapudil, matka se s ní dále tajně scházela a finančně podporovala její změnu pohlaví.

Druhý celovečerní snímek režiséra Micheliho od svého uvedení ve Francii a Belgii v roce 2019 sklízí úspěch a uznání kritiků. Na ceny Magritte Belgické filmové akademie byl film nominován v sedmi kategoriích včetně ceny za nejlepší film a režii. Bollaers získala cenu pro nejlepší herečku. Micheli začínal svou kariéru jako herec. Svůj první celovečerní film Even Lovers Get the Blues natočil v roce 2017 a také za něj byl nominován na cenu Belgické filmové akademie.

Prvním snímkem uvedeným pod značkou Queer Kino bylo francouzské drama Zatoulaný (Sauvage) od režiséra Camilla Vidala-Naqueta, které vstoupilo do českých kin loni v červenci. Pod distribuční značkou Queer Kino se v tuzemských kinech objevilo také švédsko-gruzínské drama ze světa folklorních tanců Dokud se tančí. Výrazný snímek se stal divácky nejoblíbenějším snímkem loňského 20. ročníku festivalu Mezipatra. Letos se festival Mezipatra uskuteční 5. až 12. listopadu v Praze a 14. až 21. listopadu v Brně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Ohňostrojnou Ódu na šťastný let předvedli pětinásobní vítězové přehlídky…

23.08.2020 05:23 Designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z Flash Barrandov SFX nešetřili při sobotním galafinále…

Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

20.08.2020 21:25 Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama