ÚS zamítl stížnost na komunální volby v Praze

Brno - Ústavní soud v úterý zamítl stížnost Strany zelených, Evropských demokratů a Věcí veřejných na průběh loňských voleb v Praze. Verdikt vynesl předseda ÚS Pavel Rychetský.

Loňské podzimní komunální volby v Praze tedy platí.Zelení, Evropští demokraté a Věci veřejné ve své stížnosti zpochybňovali ústavnost části zákona o volbách do zastupitelstev obcí a rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů. Upozornili i na porušení principů daných mezinárodním právem a polemizují s rozsudky Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, které již stížnost na manipulaci s volebními obvody projednaly a odmítly.

Ústavní soud dal za pravdu Městskému soudu v Praze, který 11. listopadu loňského roku zamítl návrh menších politických stran na prohlášení neplatnosti voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy v říjnu 2010.ÚS také zohlednil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který stížnost již dříve zamítl. "Předložené argumenty stěžovatelů se nijak neliší od argumentů předložených Nejvyššímu správnímu soudu," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým."Stěžovatelům se nepodařilo prokázat účelovost nebo zneužití při volbách v Praze. Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů je v mezích zákona, a proto byla tato možnost využita, nikoliv zneužita," dodal Nykodým.Ústavní soud současně odmítl návrh na zrušení § 27 věty druhé návětí odstavce 1 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, podle něhož může zastupitelstvo obce nejpozději 85 dnů přede dnem konání voleb vytvořit více volebních obvodů. Právě na základě tohoto ustanovení se komunální volby v Praze konaly v sedmi volebních odvodech.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška je i přesto přesvědčený, že stížnost měla zásadní význam. "Je zřejmé, že se našimi argumenty podařilo posunout společenskou diskusi o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," reagoval vzápětí na rozhodnutí ÚS Liška.

"Z odůvodnění přednesených soudem jsem však pochopil, že k ovlivnění voleb došlo, ale neprokázalo se, že to ovlivnění bylo úmyslné," dodal Liška.Podobného názoru je i místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. "Považuji za zásadní poznámku soudu, že nebyl předložen důkaz o úmyslu ovlivnit výsledek voleb. Já jako součást politické reality předpokládám, že záměr tam skutečně byl," sdělila Mediafaxu Peake."Otázku voleb v Praze nepovažuji za uzavřenou. Chceme dohlédnout na to, aby se situace v Praze již nemohla nikdy opakovat. Demokratická soutěž mezi politickými stranami má stát na transparentních a pokud možno dlouhodobých, a tedy předvídatelných pravidlech. V opačném případě hrozí zneužitelný formalismus, který je od demokratického ducha ústavy a nejlepších demokratických tradic naší společnosti na hony vzdálen. Vyzýváme proto TOP 09 a Věci veřejné, aby ve vládě neprodleně iniciovaly potřebnou změnu zákona," dodal šéf zelených.

Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že rozhodnutí ÚS respektuje. "Ale mrzí mě. Prohrál pražský volič. Řada hlasů propadla. Zůstala zakonzervovanost nerovnosti hlasů v některých volebních obvodech Prahy. Dnešní soudní rozhodnutí mě utvrzuje, že aktivita ministerstva vnitra k vytvoření jednoznačného volebního zákona, který napříště zamezí zneužívání volebních pravidel, je oprávněná. Náprava bude součástí nového volebního zákoníku, který předložím na zasedání vlády příští týden," vzkázal John.

Související

Více souvisejících

ústavní soud Komunální volby

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy