Blatný nenavrhne vládě zmírnění restrikcí, je i proti otevření lyžařských areálů

Zmírnění protiepidemických opatření ministerstvo zdravotnictví vládě ve čtvrtek navrhovat nebude, nepodpoří ani otevření skiareálů. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Už v úterý na tiskové konferenci ministerstva uvedl, že přísnější opatření zůstanou zachována i příští týden. Naopak umožnit chce návštěvy v nemocnicích a povoleny zůstanou za současných podmínek i návštěvy v domovech seniorů.

Jan Blatný
doporučujeme

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí avizoval, že otevřením lyžařských areálů by se podle něj ve čtvrtek měla vláda zabývat. Majitelé areálů argumentují tím, že po spuštění vleků a lanovek by bylo možné lépe kontrolovat shlukování lidí na sjezdovkách. V současné době se tam lidé vydávají většinou sáňkovat. Podle provozovatelů jim ale způsobují i finanční škody, protože ničí vytvořený umělý sníh.

Otevření lyžařských středisek by podle poslankyně Jany Pastuchové (za ANO) znamenalo větší nápor na už teď přetížené nemocnice vzhledem k velkému množství úrazů, které na sjezdovkách běžně vznikají.

V současné době většina opatření odpovídá pátému stupni rizika v protiepidemickém systému PES. Rizikové skóre hodnotící epidemii odpovídá pátému stupni vyššímu než 76 bodů už od 30. prosince. Ve čtvrtém a pátém stupni jsou zakázány návštěvy v nemocnicích. Vláda je chce podle Blatného za určitých podmínek povolit, nutný bude respirátor FFP2. Dále budou povoleny s negativním testem a respirátorem návštěvy i v zařízeních sociální péče, podobně by mělo být nově možné navštěvovat i pacienty v následné péči nebo například na psychiatrii.

Spolu s tím bude pokračovat po 15. lednu i antigenní testování, díky kterému si lidé mohou zdarma v nemocnicích test nechat udělat. Podle Blatného vláda ve čtvrtek schválí mimořádné opatření, které ho prodlouží.

Zvažovat se podle dřívějšího Havlíčkova vyjádření má i možnost, že by se nyní uzavřené restaurace, divadla nebo kina mohly otevřít pro lidi s negativním testem na koronavirus. To zmiňoval i ministr Blatný, který připravuje úpravu tabulek opatření v protiepidemickém systému PES. Umožnit chce za určitých podmínek ve vyšších stupních některé dříve zakázané aktivity. Novou tabulku chce zveřejnit příští týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama