Covid: FN Olomouc může připravit až 250 lůžek, Univerzita Palackého ocení dobrovolníky

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) je schopna připravit pro pacienty s onemocněním covid-19 až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek. Postupně je začne chystat na začátku příštího týdne a to přesunem pacientů na jiné kliniky, uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík v komentáři k současné situaci ohledně covid-19 na youtube. Nemocnice zároveň od příštího týdne omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.

Ilustrační foto
doporučujeme

V pátek bylo podle Havlíka hospitalizováno s touto nemocí ve zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji 205 pacientů, z toho 37 vyžadujících intenzivní péči. Ve FNOL jich bylo z tohoto počtu 39; z toho 12 na jednotce intenzivní péče.

Nemocnice má nyní pro tyto pacienty vyčleněny čtyři standardní covid jednotky, dohromady jde o 60 lůžek. Dvě jednotky jsou vyčleněny pro intenzivní péči, což je 18 lůžek. "V pondělí přesuneme ortopedické pacienty na traumatologii a pacienty z kliniky ústní a čelistní chirurgie na ORL. Tímto získáme dvě stanice ortopedie s 50 lůžky a lůžkovou jednotku kliniky ústní a čelistní chirurgie, téměř 20 lůžek pro covid pacienty. Dále postupně vyprázdníme jedno patro na druhé interní klinice, dvě jednotky pro standardní péči, tedy dalších 50 lůžek. Tím budeme mít postupně nachystáno až 200 standardních lůžek pro covid pozitivní pacienty," uvedl ředitel nemocnice.

zdroj: YouTube

FNOL podle něj počítá i s rozšiřováním lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči. "Pro covid intenzivní péči postupně připravíme celé patro, kde je dnes klinika anestezie a resuscitace, jednotka intenzivní péče kardiochirurgie, pro covid bude vyčleněna intenzivní péče chirurgických oborů a dospávací pokoj. Současně začneme připravovat dalších deset lůžek po intenzivní péči na oddělení rehabilitace. V rezervě je ještě jednotka intenzivní péče první chirurgické kliniky. Těmito kroky vytvoříme dohromady tedy až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek," uvedl Havlík.

Podotkl, že nemocnice rozhodně nesmí dopustit, aby neměla kam covid pozitivní pacienty přijímat. Současně ale musí mít dostatek personálu, který bude o ně pečovat a zároveň udržovat i akutní péči ve všech oborech; nejkritičtější oblastí budou ventilovaná intenzivní lůžka.

K pokrytí péče o další pacienty budou podle Havlíka proto maximálně využita všechna zbývají intenzivní lůžka v celé nemocnici. "Nejzásadnější ovšem bude mít pro všechna tato lůžka dostatek kvalifikovaných zdravotníků. V současnosti máme v izolaci, tedy covid pozitivních, 152 zaměstnanců. Příští týden bude omezen provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony," uvedl Havlík.

Personál, který nebude nezbytný pro poskytování akutní péče, bude podle ředitele zaškolován a přesouván do nově vznikajících týmů pro otevírání covid jednotek. Nemocnice bude zároveň promýšlet vyčleňování další potřebné kapacity. "Transformace naší nemocnice se tedy postupně dotkne všech pracovišť a téměř každého zaměstnance," podotkl ředitel FNOL. "Nemám žádné obavy, že bychom toto nezvládli," dodal.

Univerzita Palackého ocení dobrovolníky za pomoc při pandemii

Především za pomoc během jarní etapy pandemie koronaviru ocení letos rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller několik desítek nominovaných dobrovolníků. Vyhlášení výsledků Cen rektora bude mít tentokrát nezvyklou podobu. Kvůli protikoronavirovým opatřením bylo slavnostní předávání cen v oblasti dobrovolnictví zrušeno, své diplomy a ceny si vítězové vyzvednou individuálně v univerzitním obchodě UPoint. Vítězi jsou přitom všichni nominovaní, sdělili ČTK zástupci univerzity.

"Po těžkém rozhodování jsme se nakonec rozhodli udělit ocenění každému z 52 nominovaných," uvedl prorektor Petr Bilík. "Velmi pozitivně vnímám rostoucí zájem o oblast dobrovolnictví mezi studenty i zaměstnanci UP. Je potěšující vidět, že i přes ztížené podmínky, nutnost plnění si studijních a pracovních povinností online i obecnou nejistotu ve společnosti si mnozí najdou prostor na pomoc potřebnými," uvedl rektor.

Mezi dvaapadesáti oceněnými je řada studentů a zaměstnanců, kteří se během jara zapojili do boje s epidemií koronaviru. Patří k nim například Diana Moskalenková z teologické fakulty, která ušila na tisíc roušek pro jednotku intenzivní péče na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, Spolek Trend vozíčkářů, rehabilitační centrum v Hrabyni nebo pro Vojenskou nemocnici Olomouc.

Mezi oceněnými je i Dominik Tomášek, absolvent psychologie, jenž inicioval a koordinoval psychologickou poradnu, která pro potřebné fungovala pod hlavičkou katedry psychologie. Proděkanka pedagogické fakulty Petra Šobáňová zase koordinovala chod univerzitní školky na Konviktu, pomáhala s hlídáním dětí nebo rozvozem dobrovolníků a jídla potřebným institucím, uvedli zástupci univerzity. Ocenění dostal i student lékařské fakulty Marek Šlachta, který koordinoval a i nadále koordinuje pomoc mediků ve zdravotnických zařízeních.

Ocenění v UPointu čeká také na Martina Škurka z právnické fakulty, který vede besedy nebo poskytuje právní poradenství v denním stacionáři Okýnko v Mohelnici. Stacionář je určen pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Diplom si vyzvedne i student psychologie Matěj Mičulka, který již přes rok pravidelně navštěvuje pacienty na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a zpříjemňuje jim čas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

27.10.2020 08:59 Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze…

Koronavirus: Česko je druhé v poměrném počtu nakažených i mrtvých za týden

27.10.2020 08:31 V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo…

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama