Covid: FN Olomouc může připravit až 250 lůžek, Univerzita Palackého ocení dobrovolníky

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) je schopna připravit pro pacienty s onemocněním covid-19 až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek. Postupně je začne chystat na začátku příštího týdne a to přesunem pacientů na jiné kliniky, uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík v komentáři k současné situaci ohledně covid-19 na youtube. Nemocnice zároveň od příštího týdne omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.

Ilustrační foto

V pátek bylo podle Havlíka hospitalizováno s touto nemocí ve zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji 205 pacientů, z toho 37 vyžadujících intenzivní péči. Ve FNOL jich bylo z tohoto počtu 39; z toho 12 na jednotce intenzivní péče.

Nemocnice má nyní pro tyto pacienty vyčleněny čtyři standardní covid jednotky, dohromady jde o 60 lůžek. Dvě jednotky jsou vyčleněny pro intenzivní péči, což je 18 lůžek. "V pondělí přesuneme ortopedické pacienty na traumatologii a pacienty z kliniky ústní a čelistní chirurgie na ORL. Tímto získáme dvě stanice ortopedie s 50 lůžky a lůžkovou jednotku kliniky ústní a čelistní chirurgie, téměř 20 lůžek pro covid pacienty. Dále postupně vyprázdníme jedno patro na druhé interní klinice, dvě jednotky pro standardní péči, tedy dalších 50 lůžek. Tím budeme mít postupně nachystáno až 200 standardních lůžek pro covid pozitivní pacienty," uvedl ředitel nemocnice.

zdroj: YouTube

FNOL podle něj počítá i s rozšiřováním lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči. "Pro covid intenzivní péči postupně připravíme celé patro, kde je dnes klinika anestezie a resuscitace, jednotka intenzivní péče kardiochirurgie, pro covid bude vyčleněna intenzivní péče chirurgických oborů a dospávací pokoj. Současně začneme připravovat dalších deset lůžek po intenzivní péči na oddělení rehabilitace. V rezervě je ještě jednotka intenzivní péče první chirurgické kliniky. Těmito kroky vytvoříme dohromady tedy až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek," uvedl Havlík.

Podotkl, že nemocnice rozhodně nesmí dopustit, aby neměla kam covid pozitivní pacienty přijímat. Současně ale musí mít dostatek personálu, který bude o ně pečovat a zároveň udržovat i akutní péči ve všech oborech; nejkritičtější oblastí budou ventilovaná intenzivní lůžka.

K pokrytí péče o další pacienty budou podle Havlíka proto maximálně využita všechna zbývají intenzivní lůžka v celé nemocnici. "Nejzásadnější ovšem bude mít pro všechna tato lůžka dostatek kvalifikovaných zdravotníků. V současnosti máme v izolaci, tedy covid pozitivních, 152 zaměstnanců. Příští týden bude omezen provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony," uvedl Havlík.

Personál, který nebude nezbytný pro poskytování akutní péče, bude podle ředitele zaškolován a přesouván do nově vznikajících týmů pro otevírání covid jednotek. Nemocnice bude zároveň promýšlet vyčleňování další potřebné kapacity. "Transformace naší nemocnice se tedy postupně dotkne všech pracovišť a téměř každého zaměstnance," podotkl ředitel FNOL. "Nemám žádné obavy, že bychom toto nezvládli," dodal.

Univerzita Palackého ocení dobrovolníky za pomoc při pandemii

Především za pomoc během jarní etapy pandemie koronaviru ocení letos rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller několik desítek nominovaných dobrovolníků. Vyhlášení výsledků Cen rektora bude mít tentokrát nezvyklou podobu. Kvůli protikoronavirovým opatřením bylo slavnostní předávání cen v oblasti dobrovolnictví zrušeno, své diplomy a ceny si vítězové vyzvednou individuálně v univerzitním obchodě UPoint. Vítězi jsou přitom všichni nominovaní, sdělili ČTK zástupci univerzity.

"Po těžkém rozhodování jsme se nakonec rozhodli udělit ocenění každému z 52 nominovaných," uvedl prorektor Petr Bilík. "Velmi pozitivně vnímám rostoucí zájem o oblast dobrovolnictví mezi studenty i zaměstnanci UP. Je potěšující vidět, že i přes ztížené podmínky, nutnost plnění si studijních a pracovních povinností online i obecnou nejistotu ve společnosti si mnozí najdou prostor na pomoc potřebnými," uvedl rektor.

Mezi dvaapadesáti oceněnými je řada studentů a zaměstnanců, kteří se během jara zapojili do boje s epidemií koronaviru. Patří k nim například Diana Moskalenková z teologické fakulty, která ušila na tisíc roušek pro jednotku intenzivní péče na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, Spolek Trend vozíčkářů, rehabilitační centrum v Hrabyni nebo pro Vojenskou nemocnici Olomouc.

Mezi oceněnými je i Dominik Tomášek, absolvent psychologie, jenž inicioval a koordinoval psychologickou poradnu, která pro potřebné fungovala pod hlavičkou katedry psychologie. Proděkanka pedagogické fakulty Petra Šobáňová zase koordinovala chod univerzitní školky na Konviktu, pomáhala s hlídáním dětí nebo rozvozem dobrovolníků a jídla potřebným institucím, uvedli zástupci univerzity. Ocenění dostal i student lékařské fakulty Marek Šlachta, který koordinoval a i nadále koordinuje pomoc mediků ve zdravotnických zařízeních.

Ocenění v UPointu čeká také na Martina Škurka z právnické fakulty, který vede besedy nebo poskytuje právní poradenství v denním stacionáři Okýnko v Mohelnici. Stacionář je určen pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Diplom si vyzvedne i student psychologie Matěj Mičulka, který již přes rok pravidelně navštěvuje pacienty na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a zpříjemňuje jim čas.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 09:09 Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Po třech dnech zaznamenaly laboratoře méně než 500 nových případů nákazy

18.09.2021 08:58 Denní počet nově potvrzených případů klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442…

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150…

18.09.2021 08:18 Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

reklama