Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro tuzemský cestovní ruch. Bez toho řada firem a podnikatelů nemá šanci přežít, shodli se účastníci dnešní debaty na téma tzv. covidových pasů. Podle nich je nyní důležité, aby jednotlivé státy EU certifikáty spustily včas a zároveň při jejich uplatňování byly co nejvíce jednotné.
Evropský parlament v minulém týdnu schválil zavedení takzvaných covidových pasů, fungovat mají v EU od začátku letní turistické sezony, tedy od července. Unijní země by prostřednictvím covidových certifikátů měly uznávat všechna bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci vydané jiným členským státem. Podle poslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu.
"Je ohromně důležité, aby Češi cestovat do zahraničí a cizinci mohli jezdit sem a podpořili tak tuzemský cestovní ruch," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Upozornil, že firmy aktivní v cestovním ruchu v Česku v roce 2019 odvedly do státního rozpočtu přes 130 miliard korun a zaměstnávaly přes 250.000 lidí. "Bez turistů ze zahraničí nemají šanci fungovat. Samotní čeští cestovatelé je nemají šanci zachránit," zdůraznil. Zatímco loni tuzemští podnikatelé evidovali u Čechů nárůst strávených nocí při pobytu o 100.000, u cizinců byl naopak úbytek o více než 700.000 nocí.
Jako klíčové označil přijetí covidových certifikátů i generální ředitel agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget. Společně s Prouzou připomněl, že i přes intenzivnější turismus Čechů jsou cizinci pro zdejší podnikatele nezbytní.
Po schválení certifikátů Evropským parlamentem bude podle jeho místopředsedkyně Dity Charanzové (ANO) nyní hlavní úloha na jednotlivých členských zemích. "Některé země asi budou potřebovat více času, všechny by ale měly od 1. července uznávat certifikáty ostatních států," podotkla. Upozornila, že certifikáty jsou důležité pro vstup a pobyt v dané zemi, případné využití covidových pasů i pro návštěvu restaurací, kulturních akcí a dalších míst je už na nastavení podmínek jednotlivých zemí. To se podle Charanzové může lišit.
Právě možné odlišnosti jsou podle Prouzy jedním z rizik fungování certifikátů. Apeloval proto na to, aby se jednotlivé státy snažily uplatňovat pravidla podobně. "Snad bude těch národních doplňků co nejméně. Pokud se to rozpadne, bude to velký problém," podotkl. Evropská komise by podle něj zároveň měla jednat o uznávání podmínek pro cestování i s třetími zeměmi. Herget v této souvislosti připomněl, že pro Česko jsou klíčoví turisté jak z EU, tak ze zemí jako USA, Velká Británie a Rusko, či zemí Perského zálivu a Asie.
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) covidové pasy označil jako kompromis v mimořádné situaci. Podle něj je ale důležité, aby si cestovatelé ověřovali podmínky vstupu do cílových destinací. Vondra doufá, že platnost certifikátů nebude nutná déle než rok. Následně věří v návrat k normálu a k volnému pohybu v rámci EU.
Novelu, která má vydávání certifikátů v Česku umožnit, už podpořil zdravotnický výbor Poslanecké sněmovny ČR. jw Dolní komora ji ale odmítla projednat zrychleně. Kdy poslanci zavedení covid pasů projednají, zatím není jasné.
Související

Tečka dostane nový život. Bude z ní EZ karta, úřad investuje 50 milionů korun

Do Francie nově bez covid pasu. Výjimečný stav končí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek