Covidový semafor: Červeně svítí už devět krajů. Budou další plošné restrikce?

Devět krajů České republiky je po dnešní aktualizaci tzv. semaforu v nejhorším třetím stupni rizika nákazy covidem-19. Před týdnem mělo červenou barvu, která znamená komunitní šíření nemoci, pět krajů. Ve druhém oranžovém stupni jsou aktuálně Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Minulý pátek měly červené zbarvení Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Tento týden se k nim přidaly Karlovarský, Jihočeský, Pardubický a Moravskoslezský kraj.

V zeleném stupni bez komunitního přenosu nákazy není žádný region. "Onemocnění se i nadále v řadě krajů šíří komunitně. To znamená, že se nedaří lokalizovat zdroje nákazy," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Do předchozího vydání semaforu byly regiony hodnoceny po jednotlivých okresech, na mapě z minulého týdne i na dnešní jsou jednotně zbarvené celé kraje. "Počty pozitivně diagnostikovaných pacientů, které poslední dny evidujeme, jsou skutečně alarmující. Je evidentní, že opatření která jsme zavedli, byla naprosto namístě," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Od středy přešli žáci a studenti škol na distanční výuku. Uzavřené musejí být restaurace, bary a kluby, které do té doby mohly být v provozu do 20:00. Otevřená zůstala výdejová okénka. Shromažďovat se nesmí více než šest osob, lidé také nesmí pít alkohol na veřejně přístupných místech. "Abychom šíření epidemie zpomalili, je klíčové tato opatření dodržovat. Zcela zásadní je odpovědnost každého z nás. Pokud je to možné, zůstaňte prosím doma," uvedl Prymula.

Reprodukční číslo, značící počet lidí, které nakazí jeden nemocný, je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška aktuálně 1,4. "Klíčovým úkolem je snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna. Jen tak snížíme tlak, který je vyvíjen na zdravotnický systém," řekl.

Prosím vás všechny, zůstaňte doma. Pokud není možné pracovat z domova, jděte do práce, případně na nákup, zařídit nezbytné věci, a domů. Velmi vás o to žádám. pic.twitter.com/Ikx5MiBAGU

— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 14, 2020

Mapu se stupni pohotovosti podle okresů začalo ministerstvo zdravotnictví publikovat na začátku srpna. Postupně se v ní jednotlivé okresy barvily z bílých bez rizika nákazy, přes zelené s nízkým rizikem a lokálními ohnisky, oranžové s počínajícím komunitním přenosem až po červené, kdy se nákaza šíří prakticky nekontrolovaně a u více než 30 procent nakažených není možné zjistit, kde se infikovali.

Další opatření v těchto dnech zaváděna nebudou

"Jsou tady názory, že bychom opravdu mohli roušky zavést i venku. Nicméně my nebudeme zavádět nová opatření v těchto dnech. Ve vazbě na předchozí opatření mohou být roušky ty, které by se zavedly, ale ještě o tom nebylo rozhodnuto," dodal Prymula.

Podle ministra nepřišlo pozdě rozhodnutí o posledním zpřísnění, kdy byly uzavřené školy a restaurace. "Tato přísnější opatření se připravovala, musí vycházet z nějakých dat," uvedl. Mírnější opatření podle něj měla být zavedená už v srpnu, některá možná už v červenci.

Z průzkumů vyplývá, že desetina lidí naprosto odmítá opatření dodržovat, upozornil ministr. "Pak to znamená, že se nenaplní očekávání a musíte přijmout opatření, která jsou výrazně tvrdší, než se původně uvažovalo," dodal.

Každý by měl podle něj začít sám u sebe a vycházet ven co nejméně. "Osobní uzávěr, že se budu snažit zůstat doma, co to půjde, pokud to nebudou nutné aktivity, to je to zdaleka nejúčinnější, co můžeme udělat. Protože nejdůležitější je omezit počet kontaktů a pak jsme schopni snížit obrovskou zátěž, kterou v populaci máme," dodal.

Nynější situace je podle Prymuly náporem na zdravotníky. I pokud by reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo pod jednoho, bude při velkých počtech nakažených chvíli trvat, než zase nápor na zdravotnictví klesne, dodal Prymula.

Související

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.
Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Česká republika Jarmila Rážová (hygienička) Roman Prymula (epidemiolog) život Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 51 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy