Dodávka vakcíny Pfizer/BioNTech do EU má zpoždění, problémy pociťuje i Česko

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že další dodávka asi 19.000 dávek vakcíny proti koronaviru dorazí do Česka ve čtvrtek 31. prosince. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Barbora Peterová.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vakcína by měla směřovat i do nemocnic v krajích. Očkování dnes plánovaly zahájit například nemocnice v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) uvedl, že nedostal žádné oficiální vyjádření. "Mají nám dát vědět dopředu dva až tři dny, a to se nestalo," uvedl.

Dnes měly vakcíny dorazit také do Moravskoslezského kraje. Podle tamního hejtmana Iva Vondráka (ANO) první dávka dorazí až 31. prosince.

Dodávka stovek tisíc vakcín společností Pfizer a BioNTech do států Evropské unie se dnes zpozdila, důvodem byly "malé potíže s logistikou". Problém se již podařilo vyřešit, sdělila firma Pfizer televizní stanici CNN. Zpoždění v distribuci vakcín dnes hlásilo španělské ministerstvo zdravotnictví s tím, že zpoždění se týká i dalších sedmi unijních států. O jaké konkrétně jde, Španělsko nesdělilo, píše agentura AFP. 

"Přeložili jsme odeslání menšího počtu našich dodávek. Záležitost s logistikou se vyřešila a tyto dodávky se nyní odesílají," uvedla farmaceutická společnost a zdůraznila, že nešlo o výrobní problém.

Španělsko, které podobně jako převážná většina unijních států začalo v neděli s očkovací kampaní, dnes očekávalo dalších 350.000 dávek vakcíny, které však dorazí až v úterý. Stejný počet by jich jihoevropská země měla dostat každý týden po následující tři měsíce.

Převoz vakcín z továrny Pfizeru v belgickém Puursu do státu EU je logistickou výzvou, uvádí CNN. Látka totiž musí být uskladněna při teplotě minus 70 stupňů Celsia, a to včetně převozu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

26.01.2021 22:08 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 22:07 Aktualizováno Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Blatný: Britská mutace koronaviru se zatím v ČR nešíří komunitně

26.01.2021 19:59 Nakažlivější mutace koronaviru, která byla odhalena v prosinci ve Velké Británii, se zatím podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama