Čechům otrnulo. Roušky nenosí ani tam, kde dle nařízení musí

Zatímco jsme ještě na jaře poctivě šili a nosili roušky, dodržovali povinné rozestupy a pravidelně si myli ruce, nyní nám s příchozím létem a čím dál rychlejším uvolňováním zřejmě otrnulo. Ačkoliv oficiálně smíme chodit s odkrytým nosem a ústy pouze ve venkovních prostorách, mnozí tak nečiní ani uvnitř. Nejméně disciplinovaná je v tomhle směru paradoxně Praha, která je považována za jedno ze současných ohnisek nákazy koronavirem.

„Policie to předává nám a my zahajujeme přestupková řízení. Jsou jich tisíce za to, že lidé roušky nenosí. Celkově jich máme opravdu moc, nestačíme to ani vyřizovat,“ postěžovala si serveru Lidovky.cz hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Strážníci jsou v tomhle směru lepší nálady a informují, že si během namátkových kontrol v drtivé většině vystačí skoro pokaždé s domluvou.

Nošení roušek by v dopravních prostředcích mělo být povinné minimálně do začátku července. Jinak tomu nebude ani v obchodech a restauracích, kde by se správně měly odkládat pouze při konzumaci jídla a nápojů. Při pohybu po vnitřních prostorách podniku by hosté měli ústenku nasadit. Častokrát se ale cestující v MHD snaží toto nařízení obejít například odkrytím nosu kvůli lepšímu dýchání. Nad špatně zakrytými ústy a nosem ale policie přimhuřuje oko.

„Za nesprávné nošení pokuty nejsou. Policie v takovém případě jedinci doporučí, jak má roušku řádně mít. Přestupkuje se pouze to, pokud ji nenosí či odmítá nasadit,“ vysvětlila Jágrová s tím, že nenošení roušek se většinou trestalo pokutou až dvou tisíc korun.

„Osobně bych to v Praze udělal tak, že povinnost je nosit zatím ponecháme v MHD. Myslím, že by nemusely být nezbytně nutné ve vnitřních prostorách,“ sdělil Lidovkám epidemiolog Rastislav Maďar. Ten také zároveň připustil, že po rouškách sáhneme znovu na podzim, kdy přijde očekávaná druhá vlna viru. Pražská hygienička zároveň také slíbila, že by k nějaké liberalizaci v hromadné dopravě dojít mohlo.

„Mohou ale přivolat policii, která takového cestujícího může na místě pokutovat nebo nám přestupek předat. To platí i pro obchodní centra, kde také zaznamenáváme přestupky,“ objasnila Jágrová situaci řidičů, kteří už nemohou "neposlušné" pasažéry vykázat z přepravy jako předtím.

Ve srovnání s nouzovým stavem, kdy se policista nacházel téměř na každém rohu, dnes probíhají kontroly už pouze namátkově. Tudíž opět platí staré pořekadlo "kde není žalobce, není soudce". Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Aneta Řehková oznámila, že už je to na lidech a řidiči.

Cestující se v MHD vzájemně hlídají

„Vybavuji si dvě až tři situace, kdy lidé pokrývku úst neměli nebo ji měli záměrně sundanou, protože chtěli jíst, ale po napomenutí ostatními si ji po chvíli nasadili. V jednom případě si cestující kryl ústa letákem a na první pohled vypadal, že mu je respektování pravidel jedno. Jednorázovou roušku mu nabídla žena, jež seděla naproti němu, za což jí velmi vlídně poděkoval,“ podělil se o svůj zážitek v pražské dopravě dvacetiletý Robert.

Jedním z preventivních opatření u pražské dopravy bylo také automatické otevírání dveří, aby se lidé nemuseli dotýkat tlačítek. Od toho pak DPP 8. června upustil s výjimkou metra. Důvodem je zvýšení účinku klimatizace, jelikož by extrémně vysoké teploty mohly mít za následek čím dál častější sundavání ústenek. Jediné, co tedy stále není možné, je nákup jízdenek u řidiče. 

"S potěšením můžeme konstatovat, že cestující v naší MHD jsou ohleduplní a disciplinovaní, nesetkáváme se s porušováním vládního nařízení, a když, tak pouze výjimečně u jednotlivců,“ pochválila cestující mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Šašci v Palladiu

„Za porušení domovního řádu může být zákazník z centra vykázán tamní bezpečnostní službou. Ta tuto pravomoc má,“ vyjádřil se s k nákupním centrům, v nichž je taktéž povinnost mít zakrytá ústa a nos, mluvčí Quadria na pražské Národní třídě Jakub Velen. Ten ale většinu návštěvníků pochválil s tím, že pravidla buď dodržují, anebo bez okolků uposlechnou bezpečnostní službu.

Palladium na Náměstí republiky se tuto situaci snažilo vyřešit pomocí humoru a ke vchodovým dveřím nasadilo klauny, kteří nově příchozí upozorňují na nutnost nošení roušky, a dezinfekce rukou. Situace je skutečně komická, neboť si lidé zpočátku myslí, že se jedná o reklamu než jim dojde, která bije.

„Další šíření koronaviru je otázkou osobní odpovědnosti a opatrnosti každého z nás. Pražanům bych také rád adresoval prosbu, aby k věci přistupovali s rozvahou a klidem,“ prosil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Že je Praha ohniskem jej nepřekvapuje vzhledem k vysokému počtu obyvatel i cizinců. Sám momentálně řídí hlavní město z karantény poté, co byl jeden z jeho kolegů pozitivně testován na covid-19.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

před 23 minutami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 27 minutami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 4 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 7 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 8 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 10 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy