Koronavirus se podepsal na českém zdravotnictví. Lidé do nemocnic nechtějí

Epidemie koronaviru se podepsala i na českém zdravotnictví, které se muselo vypořádat jak s novou a neznámou nemocí, tak i s náporem běžných pacientů, jimž se ale směla poskytovat pouze bezodkladná a nezbytná péče. To se ale dotklo i jejich rozpočtů, neboť pojišťovny proplácejí pouze skutečně provedené výkony.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v rozhovoru pro Plus řekl, že odhaduje až 30miliardový výpadek českého zdravotnictví, přičemž slíbil, že se k nemocnicím ale peníze nakonec dostanou. „Nemocnice budou mít garantovanou stejnou úhradu, ale udělají méně práce. Úhrada bude taková, jako by žádná pandemie nebyla,“ nastínil ministr svojí vizi.

Příslušný kompenzační legislativu podepsal také prezident. Účinnou se stane k 1. červenci. Vojtěch informoval, že se bude týkat celého zdravotnictví, tedy nejen nemocnic, nýbrž i praktických lékařů. Součástí nového právního předpisu budou i odměny zdravotníkům, kteří bojovali s koronavirem v první linii.

Eduard Sohlich stojící v čele Asociace českých a moravských nemocnic, který zároveň také řídí menší nemocnici v Hranicích, ale vyjádřil obavy, že úhrady nebudou dostačující z důvodu neschopnosti splnění produkčního cíle, jež resort zdravotnictví stanovil na 79-85 % původně plánovaného objemu výkonů.

„Naše asociace návrh vyhlášky odmítla, protože pokles výkonnosti nařízený státem – to jsme si nevymysleli – bude tak velký, že úhrady podle kompenzační vyhlášky nebudou stačit,“ varoval ředitel.

"Došlo k omezení provozu, zvýšily se náklady a ještě musíme dělat zásoby ochranných pomůcek. Ale my za sebou nemáme silného zřizovatele, jako je ministerstvo zdravotnictví, které fakultní nemocnice oddlužilo," postěžoval si Sohlich.

"Nemocnice na tom jsou podobně jako hospodští, kterým stát omezil fungování, ale přitom nadále měli fixní náklady. Tyto škody by měl hradit stát a ne fondy zdravotních pojišťoven,“ zdůraznil právník Ondřej Dostál se specializací na zdravotní právo.

V kompenzační vyhlášce shledává rozpor se zákonem, jelikož upřednostňuje takzvané predátorské poskytovatele, kteří během epidemie nic nedělali, a teď jsou schopní nafouknout produkci, zatímco ti, kteří působili v první linii dostali relativně málo. Právník kritizoval také reálné zdražení zdravotní péče, které nová právní úprava přinese.

Viry tu s námi budou. Není třeba se přehnaně bát

S krizí se musely potýkat také velké nemocnice, které mají rovněž náklady. „Stála nás mnoho desítek milionů korun. Navíc jsme už vyplatili odměny za březen a duben zdravotníkům, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty, což je dalších 20 milionů,“ spočítal Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a člen Rady Asociace nemocnic ČR.

Jenom nákupy zásob ochranných pomůcek nařízené ministerstvem zdravotnictví z důvodu očekáváme druhé vlny pandemie, případně nástupu chřipkových onemocnění, vyjdou na 30 milionů korun.

Palička nicméně kromě financí varoval i na zdravotní dopady epidemie s ohledem na duševní pohodu pacientů. „Jde především o psychiku nemocných. Řada lidí se dodnes bojí přijít do nemocnice a jsou vystrašení. Jde o to, aby si populace zvykla, že s námi existují viry a život je takový. Není třeba se přehnaně bát,“ apeloval na lidi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Česku: Počet nových případů se čtvrtý den drží nad stovkou

11.07.2020 08:54 Počet nových případů kororonaviru v Česku čtvrtý den po sobě stoupl o víc než stovku. Za pátek jich…

Češi budou po návratu z Černé Hory a Srbska potřebovat test, jinak do…

10.07.2020 21:58 Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy…

Nakažený horník nevědomky roznášel infekci. Dozvěděl se o ní až v práci

10.07.2020 16:00 Situace v současném lokálním ohnisku nákazy novým typem koronaviru na Karvinsku se i nadále…

Koronavirus: Česko mění pravidla testování

10.07.2020 15:46 Lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy