Epidemie koronaviru se podepsala i na českém zdravotnictví, které se muselo vypořádat jak s novou a neznámou nemocí, tak i s náporem běžných pacientů, jimž se ale směla poskytovat pouze bezodkladná a nezbytná péče. To se ale dotklo i jejich rozpočtů, neboť pojišťovny proplácejí pouze skutečně provedené výkony.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v rozhovoru pro Plus řekl, že odhaduje až 30miliardový výpadek českého zdravotnictví, přičemž slíbil, že se k nemocnicím ale peníze nakonec dostanou. „Nemocnice budou mít garantovanou stejnou úhradu, ale udělají méně práce. Úhrada bude taková, jako by žádná pandemie nebyla,“ nastínil ministr svojí vizi.
Příslušný kompenzační legislativu podepsal také prezident. Účinnou se stane k 1. červenci. Vojtěch informoval, že se bude týkat celého zdravotnictví, tedy nejen nemocnic, nýbrž i praktických lékařů. Součástí nového právního předpisu budou i odměny zdravotníkům, kteří bojovali s koronavirem v první linii.
Eduard Sohlich stojící v čele Asociace českých a moravských nemocnic, který zároveň také řídí menší nemocnici v Hranicích, ale vyjádřil obavy, že úhrady nebudou dostačující z důvodu neschopnosti splnění produkčního cíle, jež resort zdravotnictví stanovil na 79-85 % původně plánovaného objemu výkonů.
„Naše asociace návrh vyhlášky odmítla, protože pokles výkonnosti nařízený státem – to jsme si nevymysleli – bude tak velký, že úhrady podle kompenzační vyhlášky nebudou stačit,“ varoval ředitel.
"Došlo k omezení provozu, zvýšily se náklady a ještě musíme dělat zásoby ochranných pomůcek. Ale my za sebou nemáme silného zřizovatele, jako je ministerstvo zdravotnictví, které fakultní nemocnice oddlužilo," postěžoval si Sohlich.
"Nemocnice na tom jsou podobně jako hospodští, kterým stát omezil fungování, ale přitom nadále měli fixní náklady. Tyto škody by měl hradit stát a ne fondy zdravotních pojišťoven,“ zdůraznil právník Ondřej Dostál se specializací na zdravotní právo.
V kompenzační vyhlášce shledává rozpor se zákonem, jelikož upřednostňuje takzvané predátorské poskytovatele, kteří během epidemie nic nedělali, a teď jsou schopní nafouknout produkci, zatímco ti, kteří působili v první linii dostali relativně málo. Právník kritizoval také reálné zdražení zdravotní péče, které nová právní úprava přinese.
Viry tu s námi budou. Není třeba se přehnaně bát
S krizí se musely potýkat také velké nemocnice, které mají rovněž náklady. „Stála nás mnoho desítek milionů korun. Navíc jsme už vyplatili odměny za březen a duben zdravotníkům, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty, což je dalších 20 milionů,“ spočítal Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a člen Rady Asociace nemocnic ČR.
Jenom nákupy zásob ochranných pomůcek nařízené ministerstvem zdravotnictví z důvodu očekáváme druhé vlny pandemie, případně nástupu chřipkových onemocnění, vyjdou na 30 milionů korun.
Palička nicméně kromě financí varoval i na zdravotní dopady epidemie s ohledem na duševní pohodu pacientů. „Jde především o psychiku nemocných. Řada lidí se dodnes bojí přijít do nemocnice a jsou vystrašení. Jde o to, aby si populace zvykla, že s námi existují viry a život je takový. Není třeba se přehnaně bát,“ apeloval na lidi.
Související

Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace
Adam Vojtěch (ANO) , nemocnice , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek