Koronavirus není stavěný na lidi. Covid-19 by jinak nezabíjel, tvrdí český vědec

V Česku od pondělí začne další vlna zmírňování ochranných opatření, můžeme si zajít na víno nebo se ubytovat v hotelu. Podle Jana Konvalinky, biochemika a prorektora Karlovy univerzity pro vědu a výzkum je nevyšší čas vrátit se k normálnímu životu. Ale čeká nás druhá vlna? Jak je to s kolektivní imunitou a budeme mít účinnou vakcínu? Na všechny tyto otázky odpověděl biochemik v rozhovoru pro ČT24.

„Těším se až se vyspím,“ uvedl na začátku rozhovoru Konvalinka a zdůraznil, že nápor na epidemiology, biochemiky a virology je obrovský, ale podle jeho názoru je důležité, aby se lidé postupně vraceli k normálnímu životu.

Konvalinka se domnívá, že v Česku se podařilo šíření viru SARS-CoV-2 potlačit na minimum a dodává, že desítky nových případů denně je velmi dobrá situace. Podle biochemika je zapotřebí, aby se nebezpečí této nemoci v budoucnu nepodceňovalo. „Nicméně je potřeba, aby stát stále budoval kapacity testování a mohl rychle izolovat případná ohniska,“ konstatoval Konvalinka.

V otázkách informovanosti ohledně chování viru SARS-CoV-2 se Konvalinka domnívá, že zásadní otázky byly zodpovězeny. „Známe jeho strukturu a v podstatě každý jeho atom proteinu, a i jeho mechanismus,“ řekl biochemik a míní, že vir nebyl ušit přímo na člověka.

O perfektním fungování viru hovořil v souvislosti s netopýry, protože to, že člověk na covid-19 umírá, virům nevyhovuje, a přirovnal fungování viru k počítačovým virům, „Virus, který vám zničí počítač je hloupý. Chytrý virus pomaličku a nenápadně posílá informace o vašem bankovním účtu do Číny,“ nastínil biochemik.

Kolektivní imunita byla tématem mnoha států a podle Konvalinky zcela na místě, ale postupem času se ukázalo, že myšlenka promořování není zcela realistická a poukazuje na Švédsko, které zvolilo benevolentnější strategii a ke kolektivní imunitě nedochází. Největší relevanci má v současné době New York s 20 %, ale zemřelo více než 32 tisíc lidí a Konvalinka poukazuje na fakt, že pokud by mělo dojít ke kolektivní imunitě minimálně v 60 %, muselo by zemřít zhruba 100 000 lidí.

Na otázku, zda si myslí, že přijde druhá vlna, odpověděl: „Korektní odpověď je, že nevíme“. Ačkoliv jsou lidé chráněni, není jistota, jak dlouho protilátky v těle vydrží. Podle slov Konvalinky to může být měsíce nebo možná roky, ale domnívá se, že je potřeba chytré karantény a celoplošného testování, aby země znovu nezažila ekonomický šok, který přišel v březnu.

V otázkách dostupnosti vakcíny do 12 měsíců vyjádřil Konvalinka pochyby, ale domnívá se, že vysoké investice do výzkumu by mohli vést k účinné vakcíně do konce roku 2021. „Hlavní je bezpečnost, protože vakcína bude podávána miliónům lidí a jen promile vedlejšího účinku může nadělat víc škody než samotný vir,“ doplnil Konvalinka.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy