Lékaři v Brně dali bamlanivimab nakaženému muži s leukémií

Lékaři z Fakultní nemocnice Brno dali lék bamlanivimab muži s akutní leukémií, který má britskou mutaci koronaviru. I přes jeho závažnou hematoonkologickou diagnózu zůstává jeho stav dobrý a covid je u něj bez příznaků, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

FN Brno
doporučujeme

Podle ní se pacienti s hematoonkologickým onemocněním, jako je například leukémie nebo nádory lymfatického systému, mohou se zájmem o lék obracet na hematologickou a onkologickou kliniku nemocnice.

Nemocnice podala bamlanivimab muži jako prvnímu v tomto zařízení. Další pacienty, kteří by splňovali podmínky pro jeho podání, podle Plaché zatím nemá. Vhodní jsou lidé s hematoonkologickým nebo onkologickým onemocněním v aktivní léčbě, pacienti po transplantci kostní dřeně nebo orgánů jako například srdce, plíce nebo ledviny a játra. Další podmínkou je nově diagnostikované onemocnění covid-19, kde trvají příznaky méně než sedm dnů a pozitivita nepřesahuje tři dny. Je také potřeba, aby měl covid lehký průběh a nevyžadoval hospitalizaci nebo kyslíkovou terapii. Poslední podmínkou je věk nad 12 let a hmotnost alespoň 40 kilogramů. "Zájemci se mohou sami nebo přes své ošetřující specialisty obracet přímo na lékaře Interní hematologické a onkologické klinky Fakultní nemocnice Brno. Společně pak lékař a pacient individuálně zhodnotí, jestli je léčba bamlanivimabem v konkrétním případě možná a vhodná," uvedla Plachá.

Podání léku je v současnosti možné u pacientů v časné fázi onemocnění a zároveň s rizikem vážného průběhu nemoci. Samotné podání je ambulantní bez nutnosti přijetí pacienta na hospitalizaci. Podává se nitrožilně infuzí trvající 30 až 60 minut.

Při infekci si lidské tělo vytváří proti viru protilátky, které pomáhají imunitnímu systému vypořádat se s infekcí. "Tvorba protilátek ale určitou dobu trvá a virus má příležitost se v těle dostatečně rozmnožit, což může vést ke zhoršení stavu pacienta. Bamlanivimab je uměle připravenou monoklonální látkou, která je schopna částice viru v organismu neutralizovat a snížit celkové množství viru v těle dřív, než si organismus vytvoří vlastní účinné protilátky," uvedla Plachá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama