Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel dříve

Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru, je nezbytně nutné brát i nadále v potaz, že nás nákaza neopustila. V Česku se koronavirem momentálně infikovalo více než 13 tisíc lidí, z nichž 353 zemřelo. Přes 8400 se uzdravilo.

Roman Prymula
doporučujeme

Ohniskem je momentálně Karvinsko, kde došlo ke komunitnímu přenosu mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich rodinnými příslušníky a dalšími blízkými kontakty. Z tohoto důvodu se zmiňované doly rozhodly svojí těžbu přerušit. 

"Doly měly být uzavřeny dříve. Vyhnuli bychom se takovému výraznému nárůstu,“ nechal se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus slyšet epidemiolog, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a současný vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

"Nárůst byl způsoben masivním nakupením v dolech, kde byla opatření zřejmě nedostatečná na to, aby se zamezilo masivnějšímu šíření,“ podotkl. I tak ale lze momentální situaci vyhodnotit jako mnohem lepší než před týdnem. Epidemiolog je toho názoru, že ustupuje a je pod kontrolou.

V Moravskoslezském kraji se nakazilo nejvíc lidí ze všech ostatních českých regionů. Jen od počátku epidemie jich zde ulehlo přes 3750. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se nicméně nechal slyšet, že se momentálně nepočítá s možností uzavření hranic pro polské pendlery, ačkoliv se mezi nimi během testování v novojičínské firmě Varroc Lighting vyskytly více než dvě stovky infikovaných.

"Ve většině zemí dochází k drobným nárůstům, u nás to dominantně souvisí s různými většími či menšími ohnisky. Dlužno říci, že se je daří zvládat,“ konstatoval Prymula s poznámkou, že se v Karviné v zájmu ověření efektivity opatření otestují čtyři tisíce lidí.

Horší než chřipka

Zatímco se zdá, že se v Evropě situace klidní, v Asii a Americe jsou zaznamenány přírůstky po desítkách tisíc nových případů denně. Z tohoto důvodu zastává epidemiolog názor, že bychom neměli usínat na vavřínech, a naopak se připravovat na příchod druhé vlny nákazy.

"Virus nezmizel, je epidemiologicky velmi nebezpečný, musíme být připraveni. Druhá vlna může začít kdykoliv, kdybychom ji podcenili,“ informoval a dodal, že se s takovým scénářem už potýká Izrael. Navzdory přísným opatřením tam přírůstky neustále narůstají, a to ve větším měřítku.

"Nyní máme kapacitu asi 15 tisíc vzorků, která není naplněna, ale během chřipkové sezony se může chtít v jeden den vyšetřit třeba 100 tisíc lidí,“ upozorňoval Prymula na možné riziko kolapsu zdravotnictví s nástupem sezóny běžných respiračních onemocnění.

Epidemiolog varoval, že covid-19 je ve srovnání s chřipkou mnohem nebezpečnější. Mortalita činí 0,6 %, kdežto u chřipky jde o pouhou desetinu.

"Zápal plic po koronaviru je jiný než po chřipce. Dochází k fibróznímu zánětu, vytváří se tam vazivo a tkáň mnohem hůře vyměňuje kyslík. Člověka to hendikepuje do konce života, protože bude mít určitou respirační nedostatečnost,“ uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama