Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel dříve

Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru, je nezbytně nutné brát i nadále v potaz, že nás nákaza neopustila. V Česku se koronavirem momentálně infikovalo více než 13 tisíc lidí, z nichž 353 zemřelo. Přes 8400 se uzdravilo.

Ohniskem je momentálně Karvinsko, kde došlo ke komunitnímu přenosu mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich rodinnými příslušníky a dalšími blízkými kontakty. Z tohoto důvodu se zmiňované doly rozhodly svojí těžbu přerušit. 

"Doly měly být uzavřeny dříve. Vyhnuli bychom se takovému výraznému nárůstu,“ nechal se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus slyšet epidemiolog, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a současný vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

"Nárůst byl způsoben masivním nakupením v dolech, kde byla opatření zřejmě nedostatečná na to, aby se zamezilo masivnějšímu šíření,“ podotkl. I tak ale lze momentální situaci vyhodnotit jako mnohem lepší než před týdnem. Epidemiolog je toho názoru, že ustupuje a je pod kontrolou.

V Moravskoslezském kraji se nakazilo nejvíc lidí ze všech ostatních českých regionů. Jen od počátku epidemie jich zde ulehlo přes 3750. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se nicméně nechal slyšet, že se momentálně nepočítá s možností uzavření hranic pro polské pendlery, ačkoliv se mezi nimi během testování v novojičínské firmě Varroc Lighting vyskytly více než dvě stovky infikovaných.

"Ve většině zemí dochází k drobným nárůstům, u nás to dominantně souvisí s různými většími či menšími ohnisky. Dlužno říci, že se je daří zvládat,“ konstatoval Prymula s poznámkou, že se v Karviné v zájmu ověření efektivity opatření otestují čtyři tisíce lidí.

Horší než chřipka

Zatímco se zdá, že se v Evropě situace klidní, v Asii a Americe jsou zaznamenány přírůstky po desítkách tisíc nových případů denně. Z tohoto důvodu zastává epidemiolog názor, že bychom neměli usínat na vavřínech, a naopak se připravovat na příchod druhé vlny nákazy.

"Virus nezmizel, je epidemiologicky velmi nebezpečný, musíme být připraveni. Druhá vlna může začít kdykoliv, kdybychom ji podcenili,“ informoval a dodal, že se s takovým scénářem už potýká Izrael. Navzdory přísným opatřením tam přírůstky neustále narůstají, a to ve větším měřítku.

"Nyní máme kapacitu asi 15 tisíc vzorků, která není naplněna, ale během chřipkové sezony se může chtít v jeden den vyšetřit třeba 100 tisíc lidí,“ upozorňoval Prymula na možné riziko kolapsu zdravotnictví s nástupem sezóny běžných respiračních onemocnění.

Epidemiolog varoval, že covid-19 je ve srovnání s chřipkou mnohem nebezpečnější. Mortalita činí 0,6 %, kdežto u chřipky jde o pouhou desetinu.

"Zápal plic po koronaviru je jiný než po chřipce. Dochází k fibróznímu zánětu, vytváří se tam vazivo a tkáň mnohem hůře vyměňuje kyslík. Člověka to hendikepuje do konce života, protože bude mít určitou respirační nedostatečnost,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 43 minutami

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Trump žádá zveřejnění svědectví z Epsteinovy poroty kvůli zprávě o „oplzlém“ přání k narozeninám

Prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že pověřil ministryni spravedlnosti Pam Bondi, aby usilovala o zveřejnění dosud zapečetěných výpovědí před velkou porotou ve věci Jeffreyho Epsteina. Udělal tak poté, co deník Wall Street Journal zveřejnil zprávu, podle níž měl Trump přispět do Epsteinova narozeninového alba „oplzlým“ přáním doplněným kresbou nahé ženy.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové

Start vyjednávání o novém dlouhodobém rozpočtu Evropské unie ve výši 1,8 bilionu eur skončil fiaskem, které odhalilo rostoucí kritiku uvnitř Komise a oslabilo politickou pozici její šéfky Ursuly von der Leyenové. Její centralizovaný styl řízení vyvolal otevřený odpor uvnitř kolegia komisařů i u poslanců Evropského parlamentu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy