V Česku se moc ochranných pomůcek nevyrábělo. V budoucnu tomu bude jinak

Resorty průmyslu a dopravy se rozhodly dokončit finální verzi zprávy, která by měla ukázat schopnost českých firem distribuovat ochranné pomůcky. Závěry z konce června hovoří o tom, že podnikům nečiní problém dodávat požadované množství respirátorů třídy FFP2 a FFP3 a štítů, jakož i dezinfekcí.

Předsedkyně Asociace výrobců a dodavatelů Jana Vykoukalová ve svém vyjádření pro server irozhlas.cz ale varovala, že české firmy nedokáží uspokojit poptávku po vyšetřovacích rukavicích, rychlotestech, výtěrových setech nebo čepicích, a to kvůli nedostatku certifikací. 

Sklady státních hmotných rezerv, v nichž by se měly ochranné pomůcky nacházet, jsou prázdné. Ani po odeznění epidemie koronaviru se nedokázaly vysoutěžit dodávky zdravotnického materiálu v celkem třinácti kategoriích. Jedná se o respirátory, roušky, brýle a rychlotesty.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) se z tohoto důvodu rozhodla na přelomu června a července vypsat zakázky na první část dodávek ochranných pomůcek. Reagovala tak na vládní pokyn.

Ta druhá, která má ihned následovat, by měla být podle šéfa resortu průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) rezervována zejména u českých výrobců. "Příkladem je nový systém nákupu do hmotných rezerv státu. Polovina bude na bázi rezervace zboží u našich výrobců,“ nechal se slyšet koncem června.

"Je žádoucí, aby v případě, že část OOP-ZP (ochranné pomůcky - pozn. red.) nebude nakoupena v podobě finálních produktů, byly nasmlouvané výrobní i skladovací kapacity lokalizovány na území České republiky,“ stojí v dokumentu, který dává ministrovi průmyslu za pravdu, a který má k dispozici redakce zmíněného webu. 

Analýzu připravily resorty průmyslu a obchodu a zdravotnictví ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Její součástí je i tabulka ukazující počet ochranných pomůcek, které mohou české firmy dodat. "Většina výrobních kapacit je již vyšších,” podotkl Havlíček. Dosavadní údaje nicméně ukazují, že není ve výrobních schopnostech českých podniků mít natolik postačující kapacity, aby mohly zásobit stát.

S respirátory a štíty by neměl být problém

Bez problémů by mohl být stát zásobován českými dodavateli pouze, pokud jde o respirátory tříd FFP2 a FFP3 nebo ochranné štíty.

Měsíční poptávka státu po polomaskách nižší třídy by mohla být díky tuzemským podnikům uspokojená z 97 %. V případě respirátorů vyšší třídy by se mohlo jednat až o dvojnásobek požadovaného množství. Jinak tomu není ani v případě ochranných štítů, kterými by mohly stát zásobovat tři české firmy. 

"Na začátku roku se fakticky nic nevyrábělo. Byla tady silná čínská konkurence. Ale tradiční firmy se přeorientovaly a začaly co nejrychleji vyrábět roušky. Respirátory vznikaly postupně, nakupovaly se linky a tak dále. A podobně se vyvinuly i ochranné štíty,“ nechala se slyšet ve svých připomínkách Vykoukalová.

V případě ostatních ochranných pomůcek, jimiž se stát musí zásobovat, nemají místní výrobci dostatečné kapacity, což potvrzuje i zmiňovaný přehled, podle něhož jsou poptávku po ochranných brýlích a návlecích na obuv schopné uspokojit pouze zčásti. O ochranných oblecích nemluvě.

"Vyzývala jsem výrobce, jestli se tomu nechtějí více věnovat, jenže to je otázka dlouhodobosti a perspektivy výroby. Někteří se bojí, že nebudou mít odbyt. A navíc tohle zboží se dodává ve velkém a levně z Číny,“ podotkla předsedkyně asociace.

Problém s certifikacemi

Třetinu požadované kapacity by mohlo splnit devět tuzemských firem na roušky. "Nad tím číslem jsem se podivovala. I v zahraničí o ně zájem klesá, protože je to jednoduchý produkt, takže si je země vyrábí samy. Je možné, že problémem je certifikace – mají sice samocertifikaci, ale musí ji doložit na Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby to zapsali do speciálního systému. Ve výběrových řízeních to požadují,“ nastínila Vykoukalová.

Mluvčí agentury CzechInvest Jana Kohoutová podotkla, že se zásoby roušek v polovině července zvýšily oproti údajům z červnové analýzy. "Aktualizaci budeme předávat ministerstvu průmyslu a obchodu v příštím týdnu. Předběžně lze říci, že by se kapacita měla řádově asi zdvojnásobit,“ uvedla věci na pravou míru.

Pokud jde o výtěrové sety, rychlotesty nebo filtry do respirátorů FFP3, tak tam se dosud nepodařilo najít žádného českého dodavatele. "Výtěrové sety se tady vůbec nevyráběly, protože nebyly potřeba. Teď už tady výrobci jsou, ale nemají certifikaci, takže je u nich uvedená nula,“ řekla předsedkyně asociace s dodatkem, že podobná situace je i u rychlotestů.

"Co se filtrů do respirátorů FFP3 týče, bude záviset na konkrétním typu ochranné polomasky, položka tudíž není zatím vyplněná a bude se pravděpodobně upravovat její specifikace," dodala.

Červnová data ukázala, že se v Česku nevyrábí ani zdravotnické čepice. Kohoutová ale informovala, že se jim během července podařilo sehnat distributora, který by dokázal pokrýt až sedminu požadavků ministerstev. "Například u návleků a čepic nejsou vyžadovány certifikace, vstup dalších firem na trh je tudíž možný ve velmi krátkém časovém úseku,“ konstatovala mluvčí agentury CzechInvest.

Na dlouhé čekací doby u jediných dvou českých certifikátorů na ochranné pomůcky poukazovali výrobci už v minulosti. Bez garantované kvality se přitom nemohou ani přihlásit do veřejných soutěží. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, kde se dají testovat respirátory, má čekací dobu v řádu několika měsíců. Jinak na tom nejsou ani evropští certifikátoři.

"I jinde jsou možná laboratoře zavalené, ale jejich rychlost je vyšší než rychlost českých institucí. Velký rozdíl je ale i v pozitivním přístupu ke klientům,“ nechal se slyšet zakladatel a šéf firmy Safety Nano Protect Ludvík Paseka.

"Ministerstvo je proto průběžně v kontaktu jak s firmami, tak s dalšími subjekty. Do vlastní certifikace samozřejmě nezasahuje, ani nemůže,” hájila postup mluvčí resortu průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Rukavice? Ze zahraničí

Tristní je situace s vyšetřovacími rukavicemi, které v Česku nikdo nevyrábí, jelikož je jejich celosvětová výroba soustředěná do jihovýchodní Asie, zejména Malajsie.

"Takové OOP-ZP (ochranné pomůcky – pozn. red.), které se v Česku nevyrábí, bude třeba do zásob státních hmotných rezerv získat od zahraničních dodavatelů OOP-ZP. U všeho se samozřejmě musí postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách,“ vysvětlila mluvčí ministerstva průmyslu.

Malajsijští distributoři rukavic čelí globální kritice za vykořisťování. Podle informací amerického deníku New York Times se celní orgány USA rozhodly dokonce přistoupit k příkazu zadržení dovozu dceřinných společností největší malajsijské firmy na tyto ochranné pomůcky.

Nákup, nebo rezervace?

V dokumentu je dále také uvedeno, že by stát mohl ochranné pomůcky teoreticky získávat dvěma způsoby, a to přímým nákupem finálních výrobků, nákupem surovin, rezervačním systémem, který ale momentálně neodpovídá českému právnímu řádu, a nákupem pomůcek, při němž zajistí dodavatel i obměnu výrobků.

V praxi zamýšlí ministerstvo využívat zpravidla čtvrtou alternativu. "Uvedená varianta byla vyhodnocena pro většinu zdravotnických ochranných pomůcek jako pro stát nejvhodnější, mimo jiné proto, že s její modifikovanou podvariantou má SSHR dlouhodobě dobré zkušenosti (princip skladování pohonných hmot s.p. ČEPRO),“ stojí v analýze.

Výjimku tvoří zmiňované vyšetřovací rukavice a dezinfekce. U první ze jmenovaných plánuje stát přímý nákup, kdežto u dezinfekce počítá s obstaráním surovin, z nichž by jí v případě potřeby vyrobil. Jinak tomu nebylo ani během nouzového stavu, který souvisel s epidemií koronaviru.

Na dezinfekce ale stát zatím nevypsal tendr, a to ani v první vlně nákupů pro hmotné rezervy. "Technická jednání s cílem zajistit ve státních hmotných rezervách dostatek dezinfekce pro potřeby státu se konají průběžně a měla by v řádu dnů úspěšně skončit,“ informovala Filipová.

Analýza ani neuvádí, od kterých konkrétních firem by chtěl stát pomůcky nakoupit, v čemž pirátská poslankyně a členka sněmovního zdravotního výboru Olga Richterová shledává její klíčovou chybu. "Chybí v ní, s kým ministerstvo průmyslu a obchodu jednalo a jaké kapacity jsou tedy započítány. Chybí tedy tabulka výrobců. Realistický přehled přitom v minulosti dodal poslanec Tomáš Martínek (Piráti),“ stěžovala si.

Drtivá většina z Česka?

Mluvčí resortu průmyslu a obchodu má ale zato, že se situace neustále mění, v čemž jí dávají za pravdu i aktualizované údaje agentury CzechInvest. "Z dosavadních zjištění je zřejmé, že tento nový segment českého průmyslu zažívá velmi dynamické období a potenciál českých firem každý den či týden roste s tím, jak se zprovozňují nové výrobní linky či firmy získávají potřebné certifikace,“ nechala se slyšet.

"U výrobků, které nepokryje domácí výroba, nezbývá nic jiného, než využít tradičních českých distributorů a jejich dovozu ze zahraničí. To se aktuálně týká například vyšetřovacích rukavic. Věříme ale, že drtivou většinu poptávky v okamžiku vypsání pokryje domácí výroba včetně například odběrových setů,“ informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Roušky a respirátory Zdravotnictví ministerstvo průmyslu Karel Havlíček Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

před 58 minutami

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy