Očkovaní proti covid-19 nebudou do budoucna muset do karantény

Lidé, kteří budou očkovaní proti covidu-19, až bude vakcína dostupná, nebudou muset do karantény, pokud se setkají s nakaženým nebo přijedou z rizikové země. Novinářům to dnes řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek. Za odmítnutí očkování, které bude dobrovolné a hrazené státem, podle něj žádné sankce nehrozí.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

V některých průzkumech veřejného mínění uvedla více než polovina Čechů, že se nechce nechat očkovat. "Virus by tu stále koloval, byť by docházelo k postupnému promoření. Dlouhodobost protilátek ani buněčné imunity není potvrzená," řekl k tomu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Podle něj by země zůstávala v takové "křeči" jako je teď ještě řadu měsíců. "Ekonomika by to nevydržela. Doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že je to (očkování) na místě," dodal.

Očkovací látku vyvíjí několik zemí a farmaceutických společností. Evropská komise jedná společně o dodávkách s těmi, kteří jsou ve výzkumu nejdál a dodržují pro něj standardy požadované EU a USA. Česko si objednalo vakcínu pro 3,5 milionu lidí.

Podle Chlíbka by se měli očkovat zejména zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo kritické infrastruktuře. Odborníci očekávají, že první očkování by mohlo být dostupné na začátku příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ČR přibylo téměř 15 tisíc nakažených, za pondělí zemřelo 100 pacientů s…

22.10.2020 07:16 Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15…

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama