Pacienti loni zaplatili za léky na předpis na doplatcích 5,8 miliardy korun

Pacienti loni zaplatili za léky na předpis na doplatcích 5,8 miliardy korun. Průměrný doplatek za jedno balení je 40 korun, některých léků i stovky korun. Vyplývá to z průzkumu pro síť lékáren Magistra, o kterém dnes v tiskové zprávě informovala společnost Marketing Insight. Vysoké doplatky podle průzkumu ovlivňují i to, jak pacienti léky užívají. Někteří je užívají nepravidelně nebo si sami sníží dávku.

Zatímco lékaři předepsali loni pacientům léky v hodnotě 78 miliard korun, lékárny vydaly léky v hodnotě 41 miliard korun. "Výzkum zároveň ukazuje, jak mohou doplatky na léky ovlivňovat správné užívání léků pacienty, a tedy i účinnost léčby," uvedl analytik společnosti René Henc.

Pacienti podle jejího průzkumu vnímají doplatky jako vysoké a obvykle jim způsobují značnou finanční zátěž. Ve snaze ušetřit si pak snižují předepsané dávkování. "Nepravidelnost užívání léků, jejich vynechávání a nesprávné dávkování má pak samozřejmě za následek zhoršování zdravotního stavu a protahování zdravotních obtíží," uvedla v tiskové zprávě farmaceutka Renata Vendodová z lékárny Magistra.

Více než 300 korun si podle dat průzkumu pacienti doplatí na 170 léků, ročně jde o 1,6 miliardy korun. Jsou mezi nimi například speciální léky na cukrovku, takzvané glutidy, léky na posílení žilních stěn venofarmaka nebo chondroprotektiva, tedy léky na chronická degenerativní onemocnění kloubů.

Pacienti by podle průzkumu uvítali, kdyby jim lékárny nabízely aktivně levnější alternativy předepsaných léků. Podle lékařů ale někteří pacienti takzvaná generická léčiva, tedy přípravky, které mají stejnou účinnou látku, ale jiný název, odmítají.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanoví pro roční doplatek maximální limity. Lidé starší 70 let a invalidní důchodci třetího stupně mají částku stanovenou na 500 korun, děti do 18 let a senioři 65 až 70 let na 1000 korun a ostatní pojištěnci 5000 korun. Peníze, které vydají nad tuto částku, jim zdravotní pojišťovny složenkou nebo na účet každé čtvrtletí vrací. Započítávají se ale jen částky, které odpovídají nejnižšímu možnému doplatku u konkrétního léku.

Jenom za složenky zdravotní pojišťovny každý rok vydají miliony korun. Lidé si navíc často své přeplatky nevyzvednou, například proto, že jim složenka chodí jinam, než skutečně bydlí. Například druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, která má zhruba 1,3 milionu pojištěnců, loni nemohla doručit vrácené platby asi 20.000 pojištěncům.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Lékárny

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy