Respirátory či zdravotnické čepice. SSHR má uzavřené smlouvy na všechny druhy pomůcek

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má uzavřené smlouvy na všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. V převážné většině je podepsala s českými dodavateli. Úřad aktuálně soutěží už jen několik dílčích zakázek. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR)
doporučujeme

Vítězné firmy podle něj dodávají zásoby do skladů správy prakticky denně, minulý týden byla největší zásilka od firmy DispoMask, která přivezla 1,6 milionu roušek.

"Podepsali jsme smlouvy s dalšími pěti firmami. Targo Promotion Praha dodá 1,537.000 respirátorů třídy FFP2, Edinburgh Genetics 62.995 rychlotestů a Dina-Hitex 578.000 zdravotnických čepic. Batist Medical pak dodá 370.000 návleků na obuv a společnost Schulke CZ 1680 tun dezinfekčního přípravku. To znamená, že máme pod smlouvou všech 11 druhů ochranných pomůcek," uvedl Švagr.

Před podpisem jsou podle něj také další tři dílčí zakázky celkem na 600.000 respirátorů třídy FFP3. Podle informací ČTK by měly být uzavřeny v následujících dnech. Švagr připomněl, že vláda správě uložila pořídit zásoby na dva měsíce případné krize. "První měsíc máme pokrytý zakázkami, které jsme vypsali my, a zakázkami ministerstva vnitra. Základ pro druhý měsíc tvoří zásoby v policejním skladu v Opočínku," uvedl.

Na základě květnového rozhodnutí vlády správa vypsala zakázky na dodávky roušek, respirátorů FFP2, respirátorů FFP3, filtrů do respirátorů, ochranných brýlí, ochranných štítů, návleků na obuv, rychlotestů, výtěrových setů, zdravotnických rukavic a zdravotnických čepic. Švagr zopakoval, že SSHR má nyní aktuálně k dispozici zhruba 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 12 milionů zdravotnických rukavic, 150.000 návleků na obuv nebo 42.000 výtěrových setů.

"Další zakázky jsou v běhu a jsou vypisovány průběžně. Nejen na ochranné pomůcky, ale i na dezinfekci a vypisujeme je v režimu jednacího řízení bez uveřejnění. Tento způsob nákupu nám umožňuje červencové usnesení vlády. U všech vypsaných zakázek na ochranné pomůcky požadujeme evropský certifikát. Zároveň před podpisem smlouvy necháváme vybraný vzorek otestovat," dodal Švagr.

Povinné roušky mimo domov kvůli šíření nemoci covid-19 vláda poprvé nařídila od 19. března. Tehdy se ale ukázalo, že ČR nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek, ale i dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma. Ministerstvo vnitra také přistoupilo k centrálním nákupům ochranných pomůcek pro zdravotníky a další, především z Číny.

V poslední době počet hospitalizovaných i zemřelých v souvislosti s koronavirem v Česku vzrostl. Případů přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. U většiny lidí má nemoc lehký průběh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 15:04 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 14:54 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 14:30 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 14:04 Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama