Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř "hrdelním" zločinem, v dnešních dnech dochází k obratu o téměř 180 stupňů a k úplnému návratu do doby předkoronavirové. Povinnost nosit roušku už platí pouze v pražském metru nebo lokálních ohniscích nákazy, jako je třeba Karvinsko.

Podle informací ČT24 se navíc lidé, kteří se rozhodli pro dobrovolné nošení roušek, často ocitají v nemilosti. Okolí se na ně dívá skrz prsty. Mít zakrytý nos a ústa je i nadále nutné v nemocnicích a sociálních zařízeních s lůžkovou péčí nebo pobytovou službou. Respirátorem nebo rouškou musejí být zdravotníci vybavení také u vyšetření, stejně jako pacienti v čekárně před ordinací. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v rámci prevence dokonce testuje příchozí s akutními problémy.

Hospitalizovaní pacienti, kteří nejsou potenciálně nakažení, už ale díky opatření resortu zdravotnictví roušku nosit nemusejí. Jednotlivá zařízení si ale nicméně mohou své vnitřní normy upravovat po svém. "Pacient v případě, že přijíždí na rentgen, anebo na nějaké jiné vyšetření, tak mu roušku dáváme,“ informoval primář I. interní kliniky FN Královské Vinohrady Martin Havrda. Povinnost zakrývání úst a dýchacích cest už neplatí v soukromých ordinacích a lékárnách. 

I nadále se musejí nosit roušky v metru a na masových akcích

Obyvatelé hlavního města Prahy jsou i nadále povinní mít zakrytá ústa a nos na akcích, jichž se zúčastní více než sto lidí, a v metru. Více než 60 % lidí nyní využívá povrchovou dopravu, tedy tramvaj, autobus nebo trolejbus, kde už povinnost nošení roušky opadla. I tak je ale nadále doporučováno nosit roušku i tam, což někteří lidé respektují. 

Do normálu, tedy absence povinného nošení roušek, se vrátily i obchody. Tak jako tak se mezi nakupujícími najde část zarouškovaných. Zda se Pražané zcela zbaví roušek, rozhodne vývoj v nadcházejících dvou týdnech, na základě něhož se vyhodnotí situace. Alespoň tak se k tomu vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

"Praha už nikterak neeskaluje, takže v tomto směru můžeme být spokojeni, ale chceme si nechat ještě nějaký čas na objektivní vyhodnocení epidemiologické situace,“ nechal se slyšet.

Klid trval čtyři dny 

V závislosti na jednotlivých regionech se může situace v Česku měnit. Například ve Větrném Jeníkově si lidé oddychli od roušek jenom na čtyři dny, aby je pak vzápětí po odhalení několika nově nakažených opět nasadili. 

Jinak tomu není ani na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, kde i nadále platí povinnost zakrytých úst a dýchacích cest i nadále ve všech vnitřních prostorách a MHD. Vojtěch při této příležitosti upozornil, že se v případě zhoršení epidemiologické situace mohou roušky znovu obnovit.

Vrátíme se k plošným opatřením?

Rovněž nelze vyloučit návrat k celostátní povinnosti nošení roušek s nástupem běžné sezónní chřipky, která se očekává na podzim. "My jsme přešli z těch plošných opatření na individuální odpovědnost každého. A každý se může rozhodnout, jestli roušku bude nosit, anebo ne. Zejména bych to chtěl doporučit těm, kteří pociťují, že by mohli mít příznaky daného onemocnění,“ apeloval ministr zdravotnictví.

"Když je tam někdo bude nosit, nic špatného se nestane, jenom ať nosí ty profesionální roušky, které dobře větrají, ať jim je někdo rozdá, ať nenosí ty hadrové, které přinášejí spoustu problémů. Těm opravdu nemocným a rizikovým lidem nedávejme roušky, dejme jim respirátory, ať je opravdu ochráníme. Jestli zase budeme chodit po lese a sbírat houby s rouškami, to prakticky žádný smysl nemá,“ nechal se slyšet lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který plošné povinnosti nošení roušek v minulosti příliš nefandil.

"Když si ale poslechnete odborníky, tak sami nejsou jednotní a ne příliš toho zatím vědí. Není mnoho studií, které by popisovaly tu situaci v nějaké komplexní rovině. My jsme v situaci, že nevíme. Zase nechceme, aby se zastavila ekonomika. Situace přílišného uvolnění a hanění roušek je ale špatná situace. Od začátku fungovalo mytí rukou, rozestupy, roušky. Buďme rozumní. Nemá cenu je ale nosit venku, ve velkých rozestupech,“ reagoval lékař a tiskový mluvčí České lékařské komory Michal Sojky, který přeci jenom víc doporučuje řídit se radami odborníků. 

Pro některé je nezbytná

Jsou i lidé, kteří i nadále považují nošení roušky za nezbytné, jelikož trpí určitými onemocněními, a tudíž chtějí chránit své okolí. Častokrát se k nim ale ostatní chovají přezíravě.

Příkladem je Šimon Krmenčík trpící cystickou fibrózou, který musí rehabilitovat, inhalovat, a tudíž se i víc chránit. Z tohoto důvodu i nadále zakrývá svůj nos a ústa, ačkoliv jiní už tak nečiní. Častokrát se ale setkává s nepochopením okolí, a to například i kvůli dráždivému kašli, kterému se lidé trpící touto nemoci neubrání, a který není nebezpečný.

Lidem s cystickou fibrózou se proto také doporučuje používání placky "Nosím, protože musím", aby je pochopili i ostatní. Roušek se nezbavují ale ani lidé, kteří mají oslabenou imunitu. Předsedkyně České organizace pro vzácná onemocnění Anna Arellanesová vysvětlila, že se může jednat o různé typy dystrofií, atrofií, metabolických onemocnění, kdy má dotyčný potíže s dýcháním a hybností.

Například Michaela Linková má problém se sklerodermií, což je onemocnění kůže, které může mít negativní dopad i na vnitřní orgány, tedy i plíce. Roušku proto nosí nejen kvůli epidemii koronaviru. "Teď když ji mám, tak samozřejmě občas někdo zbystří, jestli nejsem nakažená nebo cokoliv. Ale já moc reakce lidí neřeším, já prostě chráním sebe,“ vyjádřila se k tomu.

Další skupinou lidí, kteří se i nadále rouškou chrání, jsou senioři. Ti by byli rádi, kdyby je i ostatní v zájmu jejich ochrany neodkládali, například když mají chřipku, která pro ně může být nebezpečná.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla

Ministerstvo vnitra se stalo terčem hackerského útoku, do kterého může být zapojena cizí státní moc. Případem se zabývají policisté i pracovníci NÚKIB. Úřad teď podniká všechny potřebné kroky k posílení zabezpečení.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy