V Česku je dostupná první vakcína proti chřipce na nacházející sezonu

V Česku je dostupná vakcína proti chřipce pro nadcházející sezonu. Postupně bude distribuovaná do lékáren a k praktickým lékařům. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Mylan, která vakcínu Influvac Tetra vyrábí. V Česku se očkuje dvěma vakcínami, druhou Vaxigrip Tetra vyrábí firma Sanofi Pasteur. Podle mluvčího firmy Libora Kytýra bude Sanofi očkovací látky dodávat od konce září do listopadu. Lékařům budou k dispozici od října.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. "Nejvhodnější doba k očkování je od září do listopadu. Očkovat lze i později, například na začátku chřipkové epidemie, je však třeba vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní," uvedla firma v tiskové zprávě.

Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo se závažnými nemocnice srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj příspívají jako na jeden z benefitů z fondu prevence.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr "SuperStar" Vojtěch rozzuřil Čechy: Neuvěřitelně lžete. Jste…

16.09.2019 12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pořádně naštval Čechy. Na sociálních sítích pokoušel…

Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí na desítkách…

16.09.2019 11:36 Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro…

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Krize zažehnána? Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard nad rámec…

13.09.2019 17:07 Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama