V Česku je dostupná první vakcína proti chřipce na nacházející sezonu

V Česku je dostupná vakcína proti chřipce pro nadcházející sezonu. Postupně bude distribuovaná do lékáren a k praktickým lékařům. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Mylan, která vakcínu Influvac Tetra vyrábí. V Česku se očkuje dvěma vakcínami, druhou Vaxigrip Tetra vyrábí firma Sanofi Pasteur. Podle mluvčího firmy Libora Kytýra bude Sanofi očkovací látky dodávat od konce září do listopadu. Lékařům budou k dispozici od října.

Ilustrační foto
doporučujeme

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. "Nejvhodnější doba k očkování je od září do listopadu. Očkovat lze i později, například na začátku chřipkové epidemie, je však třeba vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní," uvedla firma v tiskové zprávě.

Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo se závažnými nemocnice srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj příspívají jako na jeden z benefitů z fondu prevence.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula hovoří o zavření škol a omezení akcí. Žákům chce prodloužit víkend

22.09.2020 10:09 Aktualizováno Pokud se situace kolem nového typu koronaviru zhorší, zavřou se střední školy a základní na druhém…

Babiš uvedl Prymulu do úřadu ministra zdravotnictví

22.09.2020 10:07 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes ráno uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu (bezpartijní za…

Ve Slezsku roste počet hospitalizovaných s covidem, zřejmě se obnoví…

22.09.2020 09:50 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 84 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v neděli jich…

Šéfka SÚKL chce o distribuci roušek jednat s Prymulou, Hamáček zvažuje…

22.09.2020 09:42 Ředitelka lékového ústavu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová chce o distribuci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama