V Česku se bude pro vědecké účely vyrábět remdesivir působící proti covidu-19

Účinná látka pro lék remdesivir vyvinutý americkou společností Gilead Sciences pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, který se v některých případech osvědčil v léčbě těžkých průběhů onemocnění covid-19 způsobovaným novým typem koronaviru, by se měla vyrábět i v Česku. S vlastní technologií její přípravy podle všeho přišla středočeská firma Santiago chemikálie, která jí hodlá nabízet pro vědecké účely.

Remdesivir
doporučujeme

"Pro výzkumná centra a jejich vědecké účely jsme proto připravili sety pěti látek, které Světová zdravotnická organizace označila jako nejnadějnější v boji proti koronaviru. Součástí setu je i látka remdesivir, kterou jsme úspěšně syntetizovali přímo v naší laboratoři,“ nechal se slyšet ředitel Santiago chemikálie Kryštof Šigut s tím, že sada látek bude pojmenovaná jako Aviromix.

"Set umožní rychlejší a účinnější vývoj a testování léků jak proti covidu-19, tak proti jiným virům. V rámci evropského trhu jsme schopni sety dodat zhruba do 48 hodin,“ dodal. O současné situaci na českém farmaceutickém trhu informoval server novinky.cz

Prvním českým uživatelem, který se k sadě látek Santiago chemikálie dostal, je podle všeho mezinárodní výzkumné centrum Biocev. "Od společnosti Santiago jsme převzali celkem sto balení Aviromixu, které nám usnadní vývoj nových léčebných přístupů proti virovým onemocněním včetně covidu-19,“ sdělil ředitel Biocev Pavel Martásek.

K zásobám medikamentu remdesivir se začátkem července dostala americká vláda, která je vykoupila. Zbytek světa jej tedy nebude mít až do října. Česku se jej ale podařilo získat prostřednictvím daru pro čtyřicítku lidí. Potenciální "zázračný lék" proti covidu-19 je zatímám podmínečně registrován v EU.

Podle dostupných dat je účinná látka na českém území vyvíjená americkou společností Novavax, přičemž na podzim by mělo dojít k jejímu testování na Češích. Vývojem vakcíny je pověřený český tým vedený lékařkou a poslankyní Věrou Adámkovou (ANO). "Vše jde podle plánu, na podzim bychom měli informovat ministerstvo zdravotnictví,“ nechala se slyšet politička a odbornice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama