V Česku v neděli přibylo 324 potvrzených případů koronaviru. Je to nepatrný pokles proti minulé neděli. Počet nově nakažených se tak v mezitýdenním srovnání snížil počtvrté v řadě. Hospitalizovaných ubývá, nyní jich je méně než tisíc. V uplynulém týdnu připadá na 100.000 obyvatel 154 nakažených, takzvané incidenční číslo stagnuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června a od té doby až do středy počty případů v mezitýdenním srovnání většinou rostly. V pondělí přibylo dokonce 3768 případů, nejvíce zhruba od poloviny dubna. Odborníci už dříve předpokládali, že letní vlna covidu by mohla právě koncem července kulminovat. Způsobila ji nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Nyní se trend začíná otáčet.
Laboratoře v neděli provedly zhruba 2000 testů, zájem byl podobný jako před týdnem. V případě preventivních testů se zvýšila pozitivita o dva procentní body na 8,7 procenta. Naopak u epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita klesla. Byla nižší než deset procent, před týdnem přesáhla 11 procent. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, zůstal podíl pozitivních nálezů nad 26 procenty.
Počet hospitalizovaných je nyní o několik desítek vyšší než před týdnem. Rostl ale pouze zhruba do poloviny týdne, ve čtvrtek bylo v nemocnicích s covidem více než 1200 pacientů. Od té doby počet klesá. V těžkém stavu je 40 lidí.
Incidenční číslo se začalo snižovat také ve čtvrtek, i když pouze nepatrně. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 220 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.
Odborníci už dříve uváděli, že za letním vzestupem případů koronaviru v Česku jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. V dnešní zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vyšetřuje vzorky podrobnější metodou sekvenace, uvedl, že momentálně převažuje podtyp BA.5, který tvoří 75 procent záchytů. "Z toho nejčetnější je subvarianta BA.5.1, která má v záchytech zastoupení 35,21 procenta. Další nejvíce zastoupenou variantou je BE.X, která je další variantou odvozenou od původního omikronu," uvedl SZÚ.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř čtyři miliony případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo bezmála 285.000.
S covidem dosud zemřelo 40.477 lidí. S nárůstem nových případů nákazy se v poslední době začaly zvyšovat i počty úmrtí. Za červenec zemřelo s koronavirem 154 lidí, což je více než v červnu a květnu dohromady. Údaje z posledních dní navíc většinou při dalších aktualizacích ještě rostou.
Plně naočkováno bylo v Česku proti covidu téměř 6,89 milionu lidí, z nich bezmála 4,27 milionu dostalo první posilující dávku vakcíny. Téměř 50.000 lidí si už přišlo i pro druhou posilující dávku. V neděli očkování podstoupilo zhruba 200 zájemců, polovina z nich dostala právě druhou posilující dávku.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek