Ve čtvrtek přibylo v Česku 6495 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejméně za všední den od začátku roku. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu případů nákazy klesl o devět procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
O více než 17 procent se oproti předchozímu čtvrtku snížil počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 na 1715, tedy nejnižší množství od 23. ledna.
Kromě počtu nově nakažených ale ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech klesalo i množství provedených testů na koronavirus. Snížilo se oproti předchozímu týdnu asi o 15 procent na zhruba 26.400. Například v nejpočetnější kategorii testů - preventivní a plošné - tak podíl pozitivně testovaných stoupl z 16,47 procenta za předchozí čtvrtek na 21,09 procenta.
U druhé nejpočetnější indikace testů - diagnostické, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, ale podíl pozitivních mírně klesl, a to z 34,44 na 33,42 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních také snížil, a to z 19,14 na 18,47 procenta.
Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají už asi od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57.000 případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Tento týden se nárůsty pohybují už jen zhruba mezi 6500 až 8900 nově nakažených a minulý týden činily ve všedních dnech asi 7100 až 10.500 případů.
Vytrvale klesá rovněž tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se snížilo v Česku ze čtvrtečních 425 případů na 420. Nejvyšší je číslo stále v Praze s 571 případy a nejnižší je v Libereckém kraji s 295 případy.
Asi od poloviny února ubývá lidí, kteří skončí s covidem-19 v nemocnicích. V půlce února bylo hospitalizovaných až přes 4000, z toho skoro 300 ve vážném stavu. V posledních dnech se už počet hospitalizovaných drží pod 2000 a množství těžkých případů pod stovkou. Ke čtvrtku bylo ve vážném stavu 90 ze 1715 hospitalizovaných. Klesají také počty zemřelých. V polovině února za týden umíralo až 400 lidí s covidem-19. Za uplynulý týden bylo úmrtí 157.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelo celkem 39.692 lidí s covidem-19. Podáno bylo asi 17,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Plně naočkováno bylo 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu očkovaných. Ve čtvrtek bylo očkováno 3801 lidí, o několik desítek méně než před týdnem.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
včera

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
včera

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
včera

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
včera

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
včera

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
včera

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
včera

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
včera

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
včera

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
včera

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
včera

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
včera

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
včera

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
včera

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
včera

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
včera

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
včera

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
včera

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
včera
Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.
Zdroj: Libor Novák