Svaz průmyslu žádá vládu, aby zvýšila příspěvek na test ze slíbených 60 korun na 90 Kč. Zároveň by měla firmám umožnit, aby ho mohly čerpat až na osm testů měsíčně místo dosavadních čtyř testů na zaměstnance nebo živnostníka.
Povinné by přitom zůstaly čtyři testy za měsíc. Státní autorita by také měla prověřit, že všechny samotestovací sady, kterým ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimkou, jsou dostatečně kvalitní. Testování by měla vláda rozšířit na všechny zaměstnance, včetně nejmenších kolektivů. Teprve poté by měla diskutovat o zvýšení frekvence testování. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Z průzkumu SP vyplynulo, že 80 procent podniků nakupuje testy za více než 100 korun. "Proto žádáme vládu, aby vyslyšela naši prosbu a zvýšila příspěvek minimálně na 90 korun za jeden test. Pokud stát toto udělá a umožní firmám proplatit až osm testů měsíčně, přičemž čtyři by byly povinně, jsem si jistý, že velká část firem by začala už dnes dobrovolně testovat dvakrát týdně," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.
Firmy podle Rafaje vynakládají na testy značné prostředky a chtějí mít proto jistotu, že kupují plně funkční testy. Na různých jednáních se podle něho přitom mluví o tom, že některé z doporučených testů na seznamu ministerstva zdravotnictví nejsou dokonalé. Stát by v tom měl i ve vlastním zájmu udělat pořádek, řekl dále Rafaj.
Podniky nad 250 zaměstnanců dokončily první kolo povinného testování v pátek, středně velké firmy v pondělí. Podle průzkumu SP průměrný záchyt onemocnění covid-19 činil 0,77 procenta. Malé firmy od deseti do 49 pracovníků musejí první cyklus testování dokončit do 26. března.
Testování je závazné také ve veřejném sektoru. Úřady a další instituce nad 50 zaměstnanců nesmějí od středy do budovy pustit nikoho, kdo by se neprokázal negativním testem. Vláda by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla dnes na mimořádném jednání projednat i testování na úřadech do 50 pracovníků.
Testy jsou momentálně povinné jednou za sedm dní, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce však kabinet žádat, aby se frekvence zvýšila na dvakrát týdně.
Související

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , svaz průmyslu a dopravy
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek