Vláda by podle průmyslníků měla zvýšit dotaci na test

Svaz průmyslu žádá vládu, aby zvýšila příspěvek na test ze slíbených 60 korun na 90 Kč. Zároveň by měla firmám umožnit, aby ho mohly čerpat až na osm testů měsíčně místo dosavadních čtyř testů na zaměstnance nebo živnostníka.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Povinné by přitom zůstaly čtyři testy za měsíc. Státní autorita by také měla prověřit, že všechny samotestovací sady, kterým ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimkou, jsou dostatečně kvalitní. Testování by měla vláda rozšířit na všechny zaměstnance, včetně nejmenších kolektivů. Teprve poté by měla diskutovat o zvýšení frekvence testování. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Z průzkumu SP vyplynulo, že 80 procent podniků nakupuje testy za více než 100 korun. "Proto žádáme vládu, aby vyslyšela naši prosbu a zvýšila příspěvek minimálně na 90 korun za jeden test. Pokud stát toto udělá a umožní firmám proplatit až osm testů měsíčně, přičemž čtyři by byly povinně, jsem si jistý, že velká část firem by začala už dnes dobrovolně testovat dvakrát týdně," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Firmy podle Rafaje vynakládají na testy značné prostředky a chtějí mít proto jistotu, že kupují plně funkční testy. Na různých jednáních se podle něho přitom mluví o tom, že některé z doporučených testů na seznamu ministerstva zdravotnictví nejsou dokonalé. Stát by v tom měl i ve vlastním zájmu udělat pořádek, řekl dále Rafaj.

Podniky nad 250 zaměstnanců dokončily první kolo povinného testování v pátek, středně velké firmy v pondělí. Podle průzkumu SP průměrný záchyt onemocnění covid-19 činil 0,77 procenta. Malé firmy od deseti do 49 pracovníků musejí první cyklus testování dokončit do 26. března.

Testování je závazné také ve veřejném sektoru. Úřady a další instituce nad 50 zaměstnanců nesmějí od středy do budovy pustit nikoho, kdo by se neprokázal negativním testem. Vláda by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla dnes na mimořádném jednání projednat i testování na úřadech do 50 pracovníků.

Testy jsou momentálně povinné jednou za sedm dní, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce však kabinet žádat, aby se frekvence zvýšila na dvakrát týdně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama