Vojtěch chce zřídit páteřní síť laboratoří, ministerstvo shání hygieniky

Ministerstvo zdravotnictví chce zřídit páteřní síť laboratoří pro testování lidí na covid-19, která bude fungovat sedm dní v týdnu. Nyní se často stává, že soukromá zařízení si o víkendu berou volno. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na podzim by se podle něj do odbírání vzorků na covid měli zapojit i praktici.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Dodal, že ze 134 nových míst na krajských hygienických stanicích je zatím obsazeno pět, ale výběrová řízení nebyla ukončena a jasno bude v srpnu.

"Chceme řídit centrálně zdravotnictví, které se v posledních dvaceti letech naprosto decentralizovalo," řekl ministr. Dodal, že elektronické nástroje tzv. chytré karantény fungují, ale problémy jsou právě třeba s prací testovacích laboratoří. Ty jsou nyní zpravidla v soukromých rukou a často nepracují z pohledu ministerstva dostatečně rychle a spolehlivě. Jak by měla páteřní síť fungovat, ministr neupřesnil.

Část pacientů by podle něj měla na podzim směřovat na odběry k praktikům, kteří by měli posílit síť odběrových míst. "V té době, kdy budeme tady mít velký počet lidí, kteří budou potřebovat odběr, tak si myslím, že by praktičtí lékaři měli být schopni pacienta odebrat a vzorek odeslat do laboratoře," uvedl. Dodal, že bez praktických lékařů by jinak systém tlak na odběry nemusel zvládnout. Zapojení praktiků by pak podle něj mělo být náležitě odměněno podle toho, jak tento výkon dohodnou zdravotní pojišťovny.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler upozornil, že záměr vlády rozdat mezi zdravotníky 11 miliard korun na odměnách za období koronavirové epidemie s penězi pro praktiky nepočítá. Podle něj je to pro ně demotivující, protože také ošetřovali pacienty s podezřením na nákazu. Podle návrhu vlády by odměny měli dostat zdravotníci, kteří byli v době epidemie v nemocnicích a pracovali na plný úvazek, ne jen ti, kteří se starali přímo o nakažené novým typem koronaviru.

Vojtěch dnes také řekl, že z vládou schváleného navýšení počtu míst na hygienických stanicích zatím ministerstvo obsadilo minimum. Hodnocení je předčasné, dodal. "Vyhodnotíme si to někdy na začátku srpna, jak jsme byli úspěšní a jak jsme ta místa obsadili," řekl. Uvedl, že problém může být se sháněním kandidátů na lékařské pozice, například na Vysočině se nepřihlásil nikdo. Senátor Marek Hilšer k tomu řekl, že se s hygienickou specializací za poslední rok atestovali dva lékaři.

Podle ministrových dřívějších vyjádření by se noví pracovníci měli soustředit na trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s covidem-19, s využitím nástrojů chytré karantény. Ta poté, co přešla pod ministerstvo zdravotnictví, čelí kritice jako neúčinná. Například v dnešním pořadu Partie televize Prima ji kritizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Jsou tam určitě ještě rezervy, na kterých musíme pracovat," řekl ke kritice Vojtěch, ale odmítl, že by systém selhával.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama