Unikátní akce: Sanitky převezly pět pacientů na plicní ventilaci ze Zlínska až do Motola

Sanitky s pěti pacienty s covidem-19, kteří jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci, dorazily dnes hodinu po poledni do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Podle zpravodaje ČTK na místě je ihned po příjezdu začali zdravotníci převážet na jednotku intenzivní péče. Všichni pacienti jsou v umělém spánku.

Zdravotnictví
doporučujeme

Sanitní vozy v doprovodu policie vyrazily dopoledne ze Zlínského kraje, jeden ze Zlína, dva z Uherského Hradiště a dva z Kroměříže. Tamní nemocnice jsou na hraně kapacitních možností.

Pět pacientů bylo po celou dobu jízdy napojeno na plicní ventilaci, jde o čtyři muže a jednu ženu ve věku 44 až 64 let. Všichni mají nějaké přidružené zdravotní potíže, jeden z pacientů například před delší dobou absolvoval transplantaci plic.

Pacienti byli v Motole umístěni na dřívější oddělení pro pacienty v dlouhodobě vegetativním stavu, které bylo předěláno na jednotku intenzivní péče pro pacienty s covidem-19. "Je tam nejšpičkovější technika, kterou můžeme pacientům poskytnout," uvedl náměstek nemocnice Martin Holcát.

Po převozu čekalo pacienty přeložení na normální lůžka a přepojení z transportních na velké ventilátory. "Poté budeme pokračovat v léčbě, kterou zavedli kolegové ve zlínském regionu," vysvětlil přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Vymazal.

Holcát dále řekl, že na zvláštní jednotce intenzivní péče je dvacet ventilovaných lůžek, která jsou po převozu zaplněna. Vymazal dodal, že v případě potřeby by bylo možné na jednotku doplnit další tři lůžka, v celé nemocnice pak podle něj s ohledem na personál možné zmobilizovat ještě 15 lůžek s ventilátory.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík k tomu dodal, že v Motole je nyní volných 340 lůžek s kyslíkem a 40 intenzivních. "Je ale třeba si uvědomit, že jsme superspecializované pracoviště pro celou Českou republiku, takže když se někde stanou nějaké problémy nebo bude třeba transplantace, tak my tu kapacitu musíme mít," dodal. Případný další převoz dalších pacientů s covidem-19 podle něj záleží na Národním dispečinku intenzivní péče, který pro koordinaci vznikl.

Převoz pěti pacientů napojených na plicní ventilaci najednou je výjimečná a medicínsky i logisticky náročná akce. Pražská záchranná služba po příjezdu sanitek k Praze žádala na twitteru řidiče o ohleduplnost a umožnění hladkého průjezdu hlavním městem.

V každé sanitce byl lékař. "V doprovodném voze bude náhradní materiál, také kyslíkové bomby, kdyby nastala nějaká nečekaná situace nebo se vozy třeba dostaly do kolony," řekl ráno ČTK mluvčí krajských nemocnic na Zlínsku Egon Havrlant.

Nemocnice ve Zlínském kraji jsou na hraně kapacitních možností, ve čtvrtek v nich bylo již 482 covid pozitivních pacientů. Intenzivní péči potřebuje přes 100 pacientů s covidem i jinými diagnózami, zbývající kapacity jsou již omezené. Nemocnice proto začaly na konci minulého týdne s přesuny covidových pacientů do nemocnic v jiných krajích, do čtvrtka dosud přeložily na standardní lůžka 27 pacientů, dnes poprvé vezly pacienty do pražské nemocnice, navíc ve vážném stavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi odmítají chodit na testy, stát selhal, míní sociolog. Chystá se…

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Na konci října přicházelo na testy až 40 tisíc testů denně. Od té doby ale počty testovaných prudce…

Na covid-19 v ČR umíralo 27 % ze všech zemřelých s nákazou, teď to bude až…

25.11.2020 21:59 Aktualizováno Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s…

Počet i podíl nakažených k testovaným roste. Regiony mohou zpřísnit…

25.11.2020 19:37 V úterý vzrostl v Česku podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama